Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 01:31
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Gm. Rachanie: Szkoła w Michalowie świętowała jubileusz (ZDJĘCIA)

Już 100 lat minęło od momentu, gdy w szkole Michalowie (gm. Rachanie) zaczęto prowadzić naukę w języku polskim, a także 55-lat od momentu, gdy placówka zaczęła funkcjonować w nowym budynku. Z tej okazji 9 czerwca odbyła się ważna uroczystość.
Gm. Rachanie: Szkoła w Michalowie świętowała jubileusz (ZDJĘCIA)

Autor: Fot. Organizatorzy

Pierwsza szkoła w Michalowie istniała już przed I wojną światową i była to jednoklasowa szkoła rosyjska, to szkoła elementarna w Michalowie z językiem wykładowym polskim powstała w 1918 r. Nowy budynek powstał jednak dopiero po wojnie, w 1963 roku. Ta siedziba do dziś służy lokalnej społeczności.

Patronat nad rocznicowymi wydarzeniami objął wójt Rachań Roman Miedziak, a na uroczystość przybyli m.in. Tomasz Zieliński, dyrektor zamojskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie, Teresa Semczyszyn, członek Rady Powiatu Tomaszowskiego, także Lothar Nagel i Roswita Sielski, dyrekcja partnerskiej szkoły w Cottbus oraz byli dyrektorzy szkoły: Zenon Bujnowski, Stanisława Baraniecka, Teresa Organista, Alicja Łacek, Teresa Gawlik, syn b. dyrektora Zbigniewa Czekirdy - Radosław oraz byli nauczyciele i pracownicy. Najstarszych uczniów szkoły reprezentowali pani Helena Swatowska i pan Józef Soroka.

W programie uroczystości jubileuszowej znalazły się: msza święta w intencji obchodzonego jubileuszu oraz wszystkich osób związanych ze szkołą odprawiana przez proboszcza Parafii NNMP w Wożuczynie ks. Bogdana Jaworowskiego oraz wikariusza Mateusza Kickę, wystąpienie dyrektora szkoły Stanisława Ważnego, rys historii szkoły, wystąpienia gości, koncert jubileuszowy pod hasłem „Radośni – Bezpieczni - Twórczy- dla ojczyzny i szkoły”, w którym wystąpili uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej, wychowankowie przedszkola, nauczyciele, rodzice, absolwenci, oraz Zespół Artystyczny „Jawor", co było dowodem integracji szkoły z lokalnym środowiskiem, a także wyrazem szacunku dla wieloletnich tradycji szkoły.

Jubileuszowi towarzyszyły okolicznościowe wystawy w budynku szkoły i salach szkolnych na temat: historii szkoły, izba szkolna ze spisem absolwentów od 1928 roku do 2017 roku, sala dawnych pomocy naukowych, sala współczesnych pomocy dydaktycznych, sale dyskusyjne z prezentacjami multimedialnymi historii i osiągnięć uczniów i kadry nauczycielskiej. Wystawy cieszyły sie ogromnym zainteresowaniem. Kronika szkoły wypełniła się wpisami okolicznościowymi i gratulacjami związanymi z obchodzonymi rocznicami.

Dyrektor szkoły Stanisław Ważny w wystąpieniu okolicznościowym podkreślił: „Każdy jubileusz to połączenie tradycji z nowoczesnością, doświadczenia z młodością, a Szkoła w Michalowie nigdy nie była jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, nauczycieli, którzy oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Wokół szkoły zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci. Dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu udało się  stworzyć Naszą Szkołę taką, jaką widzimy ją dzisiaj – przyjazną, kolorową i otwartą na nowe. Nasze motto: „Twórczo – Radośnie – Bezpiecznie” jest wskazówką do pracy i wszelkich działań podejmowanych dla dobra naszych uczniów”.

Z okazji jubileuszu ukazała się publikacja „Szkoła w Michalowie w latach 1918-2018" prezentująca historię szkoły, wybrane obszary jej działalności, ludzi związanych ze szkołą, zredagowana przez Barbarę Typek, Aurelię Policzkiewicz, Stanisława Ważnego, Marka Żółcińskiego i Mieczysława Pszeniczkę.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama