Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 02:46
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Osuchy: 78. rocznica partyzanckiej bitwy pod Osuchami [ZDJĘCIA]

W niedzielę 26 czerwca przy cmentarzu w Osuchach odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające 78. rocznicę największej bitwy partyzanckiej.

Bitwa pod Osuchami jest jedną z najcięższych bitew partyzanckich w Polsce, a cmentarz w Osuchach należy do największych w Europie. Na tym cmentarzu w niedzielne przedpołudnie odbyły się uroczystości 78. rocznicy bitwy. Uczestniczyli w nich osoby, którzy wciąż pamiętają o tych, którzy oddali życie w walce o wolną i niepodległą Ojczyznę. Przybyli tam, aby oddać im hołd i złożyć kwiaty pod pomnikiem na cmentarzu. 

Uroczystości rozpoczęły się koncertem Chóru "Harmonia". Następnie miał miejsce meldunek z ceremoniałem wojskowym. Odprawiona była również uroczysta Msza św. za poległych w bitwie pod Osuchami. 

Wśród gości obecni byli uczestnicy bitwy, przedstawiciele Wojska Polskiego, Senatu i Sejmu RP, władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych, instytucji i stowarzyszeń kombatanckich i paramilitarnych z Polski południowo-wschodniej, przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP, Lasów Państwowych, młodzieży szkolnej, instytucji życia publicznego i społecznego oraz mieszkańcy powiatu biłgorajskiego. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych.

Premiera Mateusza Morawieckiego reprezentowała poseł Beata Strzałka, która przeczytała od niego list. – Osuchy to miejsce, które nigdy nie powinno być zapomniane. Ofiara krwi złożona przez polskich partyzantów znających się w okrążeniu z przytłaczającymi siłami Niemieckimi zobowiązuje nas do przekazywania z pokolenia na pokolenie pamięci o heroizmie walczących tutaj zgrupowań Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Zobowiązuje nas też do tego ten cmentarz partyzancki, gdzie spoczywają prochy ponad 250 uczestników starć z czerwca 1944 roku. Zobowiązuje nas pamięć o zamordowanych i rozstrzelanych jeńcach, a w końcu pamięć o mieszkańcach Osuch i innych wiosek. Byli oni bestialsko mordowani przez okupantów w odwecie za pomoc udzielaną partyzantom, którzy wcześniej skutecznie powstrzymywali niemieckie oddziały przed zajęciem Zamojszczyzny – napisał premier. Dodał, że osoby poległe w walkach dały wielkie świadectwo, które uświadamia jak wielką cenę trzeba czasem zapłacić w obronie Polski.

Głos zabrał również Lech Sprawka, wojewoda lubelski. – W bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza chce się wołać "Część i chwała wszystkim poległym partyzantom". Partyzantom poległym bezpośrednio w działaniach zbrojnych, ale również tym rozstrzelanym. "Cześć i chwała" ludności cywilnej, która również została objęta okrucieństwem okupanta hitlerowskiego w formie pacyfikacji, rozstrzelań, wywózek do obozów. "Cześć i chwała" wszystkim rodzinom partyzantów, ale również ofiarom prześladowań ludności cywilnej. Nie jest to wezwanie tylko dlatego, że tak wypada zrobić. To jest forma pewnej powinności, zwykłej powinności ludzkiej. To jest również powinność pokoleniowa, tych którzy dzięki tym darom, mogą doświadczyć suwerenności niepodległego bytu naszego państwa – mówił. 

Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego podkreślił, że polskich partyzantów bali się zarówno Rosjanie jak i Niemcy. – Dziś na cmentarzu w Osuchach chcemy powiedzieć głośno, że pamiętamy o waszej daninie krwi. Dla nas również zawołanie "Bóg Honor Ojczyzna" jest ważne. Jemu również chcemy poświęcić życie. Wołamy dzisiaj na cmentarzu  w Osuchach, że warto być Polakiem. Warto, aby Polska rozwijała się i trwała – mówił.

Następnie zebrani wysłuchali apelu poległych i złożyli wieńce pod pomnikiem. Trzykrotna salwa honorowa przypomniała lasom otaczającym cmentarz poległych partyzantów o burzliwych dziejach historii. Historii naszej ziemi, dzięki której możemy dziś być wolni. 

Bitwa pod Osuchami była kulminacją niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej Sturmwind II, w której udział brało ok. 1200 żołnierzy AK i BCh i 30 tys. dobrze uzbrojonych wspieranych przez artylerię i lotnictwo żołnierzy oddziałów niemieckich. Bitwa była niezwykle krwawa i dramatyczna, a straty ogromne. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Animalek 27.06.2022 01:05
Czemu skopiowaliście artykół z https://piratehash.ga/ ?

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama