Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:13
Reklama
Reklama

Zamość: Zabytek odzyska blask!

To świetna, długo oczekiwana wiadomość. Rusza remont monumentalnego kościoła ojców franciszkanów w Zamościu. Roboty przeprowadzi konsorcjum dwóch firm: z Zamościa i Lublina. Prace pochłoną w sumie ponad 22 mln zł i zakończą się w listopadzie 2019 r. Trudno się już ich efektów doczekać...
Zamość: Zabytek odzyska blask!

Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie to jedna z najważniejszych, najbardziej okazałych świątyń w mieście. Jej budowę franciszkanie rozpoczęli w 1637 r. Wyszło pięknie! Oryginalna, monumentalna bryła tego kościoła, jego strzeliste fasady, freski i m.in. wyszukane sztukaterie robiły wielkie wrażenie. Niebawem znów będziemy mogli ten dawny splendor oglądać. – Cieszę się z planowanego remontu. Oby tylko Stare Miasto było w tej części przejezdne. Bo z tym, jak już widać, może być spory kłopot – ostrzega jednak jeden z właścicieli sklepu na zamojskiej starówce.  

Było się czym chwalić. Wspaniały, franciszkański kościół podobno przewyższał (i przyćmiewał) inne świątynie w Zamościu i... w wielu innych miastach Rzeczpospolitej. Nic dziwnego, że odwiedzały go nawet koronowane głowy. W 1660 r. pojawił się tam sam król Jan Kazimierz oraz jego małżonka Ludwika Maria. Tak o tym pamiętnym wydarzeniu pisał nieoceniony Bazyli Rudomicz, zamojski uczony i kronikarz. 

"Najjaśniejszy król, razem z królową przybył do Zamościa około godziny piątej po południu. Powitaliśmy ich skromnie, bez przemówień, zgodnie z informacją z zamku. Najjaśniejsza królowa odwiedziła kościoły (...) obeszła wokoło miejskie wały" – pisał 30 sierpnia 1660 r. Rudomicz. A dzień później notował: "Kazanie (w kościele franciszkańskim – przyp. red.) ojca (Urbana) Jędrzejowskiego (...). Król i królowa z powodu dzisiejszego wyjazdu opuścili kościół po wstępnej części kazania". 

Prawdopodobnie Jan Kazimierz odwiedził świątynię także w czerwcu 1661 r. Wojna polsko-rosyjska zbliżała się już wówczas do końca.  W Zamościu doszło jednak do dość nietypowej sytuacji (być może w sąsiedztwie kościoła) także opisanej przez Rudomicza. 
"W procesji Bożego Ciała niesiono 307 sztandarów moskiewskich. Jeńcy składając je w przeddzień procesji pod stopy piechurów królewskich z przykrości to znosili, mówiąc, że tego nie powinno się czynić, ponieważ oddali je na podstawie układu, a także z tego względu, że na nich znajdują się wizerunki Bogurodzicy i świętych" – pisał Rudomicz 16 czerwca 1661 r. "Stąd jeden z ich starszyzny nie chciał schylić głowy przechodząc przed królem, lecz dworzanin położywszy swą rękę na jego karku i mówiąc: Kłaniaj się panu, przymusił go do schylenia głowy". 

Takie ważne wydarzenia, związane bezpośrednio lub pośrednio z historią kościoła franciszkańskiego, trudno zliczyć (możemy o nich przeczytać w książce Ewy Lorentz pt. "Dziedzictwo Franciszkanów Konwentualnych w Zamościu"). A sama świątynia kwitła... W 1720 r. obok tej budowli postawiono np. okazałą, ponad 45-metrową dzwonnicę. 

Dobre czasy się jednak skończyły wraz z utratą niepodległości przez nasz kraj. W 1784 r. zaborcy skasowali zamojski klasztor Franciszkanów. W świątyni założono magazyn, szpital, koszary. Przez jakiś czas stała też pusta, niszczała. W XX w. założono w niej m.in. kino-teatr i Liceum Sztuk Plastycznych. 

Na początku lat 90. ub. wieku kościół wrócił do prawowitych właścicieli. Franciszkanie zabrali się za remonty. 

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama