Zamość 1920 – Przywrócić w Pamięci to widowisko historyczne, które upamiętnia wydarzenia wojny polsko-bolszewickiej. Inscenizacja bitwy pod Zamościem służy również propagowaniu polskiej tradycji narodowej i kultywowaniu dziejów oręża polskiego. Ważnym punktem wydarzenia jest także zaznaczenie udziału ukraińskich strzelców siczowych oraz przybliżenie postaci gen. Marko Bezruczki i kpt. Mikołaja Bołtucia, dowódców obrony Zamościa w czasie bitwy w 1920 roku.
Rekonstrukcja wydarzeń sprzed 98 lat odbędzie się na terenach bulwaru nad Łabuńką od ul. Droga Męczenników Rotundy do ulicy Sienkiewicza (tereny zielone za kościołem oo.redemptorystów). Weźmie w niej udział ok. 80 rekonstruktorów z Zamościa, Biłgoraja, Tomaszowa Lubelskiego i Jarosławia.
– Poza inscenizacją samej bitwy będzie pokaz broni, w tym karabinów maszynowych, szpital polowy, zaś w niedzielę po bitwie odbędzie się pobór do wojska, by uzupełnić straty po walkach. Punkt werbunkowy i komisja lekarska będą prowadzone na Rynku Wielkim – mówi nam Leszek Sobuś ze Stowarzyszenia "Zamość 1920". Szczegółowy program wydarzenia zaprezentujemy w następnym wydaniu "KT".
Inscenizacja bitwy pod Zamościem służy propagowaniu polskiej tradycji narodowej i kultywowaniu dziejów oręża polskiego. Pierwsza inscenizacja wydarzenia odbyła się w 2015 roku z okazji 95. rocznicy potyczki z armią Budionnego pod murami Hetmańskiego Grodu.
Organizatorem widowiska jest Stowarzyszenie Zamość 1920. Patronem medialnym wydarzenia jest "Kronika Tygodnia".
Napisz komentarz
Komentarze