Józef Piłsudski czterokrotnie odwiedził Zamość. Społeczność wojskowa miasta postanowiła oddać hołd wodzowi poprzez postawienie monumentu. Postać Marszałka, umieszczona na cokole, przedstawiona była w postawie stojącej, z buławą w prawej ręce, z drugą zaś na rękojeści szabli. Na pomniku widniał napis: "Piłsudskiemu, pierwszemu Marszałkowi Polski, 3 Pułk Artylerii Legionów. 1933 (rok)". Przedwojenny pomnik wraz z postumentem miał jedenaście metrów wysokości. Trzy lata po jego odsłonięciu ustawiono przed nim także rodzaj triumfalnej bramy. Zdobiły ją m.in. dwa orły z rozpostartymi skrzydłami oraz płaskorzeźby rycerzy. W sierpniu 1942 r. pomnik został zniszczony przez Niemców.
5 grudnia 2015 r. w zamojskim ratuszu zawiązał się Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Marszałka. Komitet prowadził zbiórkę funduszy ( m.in. poprzez rozprowadzanie "cegiełek" i organizację Balu Oficerskiego) oraz zajmował się sprawami pozwoleń na budowę i organizacją całego przedsięwzięcia. Teraz prace związane z odbudową pomnika zmierzają ku końcowi.
– To dzieło zostało zrealizowane rekami mieszkańców Zamościa – mówił prezydent Andrzej Wnuk, podczas konferencji prasowej.
Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
Napisz komentarz
Komentarze