Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:23
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Nareszcie będzie bój!

Stefana Roweckiego "Grota", osławionego dowódcę Armii Krajowej, już za życia otaczała legenda. Zasłużył sobie na nią m.in. w pierwszej bitwie pod Tomaszowem Lubelskim.
Nareszcie będzie bój!

"Większość wojska wraz ze swymi dowódcami spełniła uczciwie swój żołnierski obowiązek (...). Wrzesień nie okrył niesławą narodu polskiego i jego wojska" – pisał podczas ostatniej wojny Stefan Rowecki "Grot" w jednym z konspiracyjnych pism. W przypadku tego legendarnego dowódcy Armii Krajowej te słowa są trafne i aktualne. Dowodzeni przez niego żołnierze wsławili się w 1939 r. m.in. w pierwszej Bitwie pod Tomaszowem Lub.

Takie biografie nie zdarzają się często. Stefan Rowecki urodził się 25 grudnia 1895 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Był synem Stefana Augusta Leona i Zofii z Chrzanowskich. Uczył się w piotrkowskim gimnazjum. W 1911 r. stanął na czele pierwszego zastępu skautowego w rodzinnym mieście. Rok później wstąpił do warszawskiej Szkoły Mechaniczno-Technicznej, a potem znalazł się w Polskich Drużynach Strzeleckich. Gdy wybuchła I wojna światowa Rowecki ochotniczo zaciągnął się do Legionów PolskichJózefa Piłsudskiego. Znalazł się w I Brygadzie Legionów Polskich. Taki był początek jego wojskowej kariery. 

Nie zawsze z Piłsudskim

We wrześniu 1914 Rowecki przeszedł chrzest bojowy. Walczył wówczas w tzw. wypadzie na Ostrówce. Pod koniec 1915 r. już w stopniu podporucznika został natomiast adiutantem jednego z batalionów swojej formacji. Walczył w bitwach pod Łowczówkiem, Konarami, Stowyhoryżem i Kostiuchnówką (był trzykrotnie ranny). W 1917 r. po tzw. kryzysie przysięgowym (chodzi o odmowę złożenia przysięgi cesarzowi Niemiec przez polskich żołnierzy) znalazł się w obozie dla internowanych oficerów Legionów w Beniaminowie. W lutym 1918 r. wstąpił do Polskiej Siły Zbrojnej (Polnische Wehrmacht), a już w listopadzie... uczestniczył w rozbrajaniu niemieckich żołnierzy. 

Rowecki walczył także w wojnie polsko-bolszewickiej. Od czerwca 1920 r. (już jako kapitan) kierował Oddziałem II Frontu Południowo-Wschodniego, Frontu Środkowego i Grupy Uderzeniowej gen. Edwarda Rydza-Śmigłego w czasie bitwy pod Warszawą. Podczas przewrotu majowego (w 1926 r.) opowiedział się po stronie legalnie wybranych władz (czyli przeciwko Józefowi Piłsudskiemu!). To nie złamało jego kariery. 

Rowecki w latach 1930-1935 był m.in. dowódcą 55 Poznańskiego Pułku Piechoty w Lesznie, potem dowodził Brygadą Korpusu Ochrony Pogranicza "Podole", a następnie – był dowódcą piechoty dywizyjnej 2 Dywizji Piechoty Legionów w Kielcach. 

W czerwcu 1939 r. Stefan Rowecki, już jako pułkownik, został dowódcą Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej (w jej skład wchodził: 1 Pułk Strzelców Konnych, 1 Pułk Strzelców Pieszych, Dywizjon Rozpoznawczy, 2 Dywizjon Artylerii Motorowej, Batalion Przeciwpancerny, Batalion Motorowy Saperów, 11 Kompania Czołgów Rozpoznawczych, 12 Kompania Czołgów Lekkich oraz m.in. Bateria Artylerii Przeciwlotniczej "Motorowa").

Ta jednostka 4 września została podporządkowana Armii Lublin dowodzonej przez gen. dywizji Tadeusza Piskora.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kdfsdTreść komentarza: Wyjątek! Volvo a nie Audi! Widać, że przyjezdny.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 11:35Źródło komentarza: Warszawiak piratował pod Hrubieszowem. Sporo kosztowała go szaleńcza jazdaAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Wszystko co dane będzie odebrane dla weaszego dobra lub sprzedane braciom Niemcom i słuPOm.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 08:01Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Patologia Oszustów zabierze teraz im garki czajniki i inne kuchenne przedmioty otrzymane od niedobrego PIS i POsadzą na dołek.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 07:57Źródło komentarza: Gmina Mircze: Gospodynie z Kryłowa działają od pół wiekuAutor komentarza: mieszkaniec województwaTreść komentarza: Dokładnie wyborca, jak podnosili sobie pensyjki to cicho sza o temacie, a teraz minęło pół roku od wyborów i się obudzili żeby sięgać do kieszeni ludzi którzy z roku na rok biednieją przez te wszystkie opłaty i ciągłe podwyżki. Radzę przyjrzeć się jaka opcja jaki radny zagłosuje za.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 07:46Źródło komentarza: Ceny w górę. Podwyżki za śmieci w kolejnych miastach. I końca nie widaćAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Porażka to jest twoja ortografia panie burak. Ty się lepiej po tym twoim "mugłbym" nie podpisuj Polak bo wstyd.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 22:46Źródło komentarza: Mateusz Morawiecki i Przemysław Czarnek wizytowali szpital w Tomaszowie Lubelskim [ZDJĘCIA]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Oj panie burak dzień w którym pasożytom socjalnym takim jak ty zabiorą cały socjal będzie najpiękniejszym dniem mojego życia.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 22:38Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczenia
Reklama