Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:58
Reklama
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Nareszcie będzie bój!

Stefana Roweckiego "Grota", osławionego dowódcę Armii Krajowej, już za życia otaczała legenda. Zasłużył sobie na nią m.in. w pierwszej bitwie pod Tomaszowem Lubelskim.
Nareszcie będzie bój!

"Większość wojska wraz ze swymi dowódcami spełniła uczciwie swój żołnierski obowiązek (...). Wrzesień nie okrył niesławą narodu polskiego i jego wojska" – pisał podczas ostatniej wojny Stefan Rowecki "Grot" w jednym z konspiracyjnych pism. W przypadku tego legendarnego dowódcy Armii Krajowej te słowa są trafne i aktualne. Dowodzeni przez niego żołnierze wsławili się w 1939 r. m.in. w pierwszej Bitwie pod Tomaszowem Lub.

Takie biografie nie zdarzają się często. Stefan Rowecki urodził się 25 grudnia 1895 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Był synem Stefana Augusta Leona i Zofii z Chrzanowskich. Uczył się w piotrkowskim gimnazjum. W 1911 r. stanął na czele pierwszego zastępu skautowego w rodzinnym mieście. Rok później wstąpił do warszawskiej Szkoły Mechaniczno-Technicznej, a potem znalazł się w Polskich Drużynach Strzeleckich. Gdy wybuchła I wojna światowa Rowecki ochotniczo zaciągnął się do Legionów PolskichJózefa Piłsudskiego. Znalazł się w I Brygadzie Legionów Polskich. Taki był początek jego wojskowej kariery. 

Nie zawsze z Piłsudskim

We wrześniu 1914 Rowecki przeszedł chrzest bojowy. Walczył wówczas w tzw. wypadzie na Ostrówce. Pod koniec 1915 r. już w stopniu podporucznika został natomiast adiutantem jednego z batalionów swojej formacji. Walczył w bitwach pod Łowczówkiem, Konarami, Stowyhoryżem i Kostiuchnówką (był trzykrotnie ranny). W 1917 r. po tzw. kryzysie przysięgowym (chodzi o odmowę złożenia przysięgi cesarzowi Niemiec przez polskich żołnierzy) znalazł się w obozie dla internowanych oficerów Legionów w Beniaminowie. W lutym 1918 r. wstąpił do Polskiej Siły Zbrojnej (Polnische Wehrmacht), a już w listopadzie... uczestniczył w rozbrajaniu niemieckich żołnierzy. 

Rowecki walczył także w wojnie polsko-bolszewickiej. Od czerwca 1920 r. (już jako kapitan) kierował Oddziałem II Frontu Południowo-Wschodniego, Frontu Środkowego i Grupy Uderzeniowej gen. Edwarda Rydza-Śmigłego w czasie bitwy pod Warszawą. Podczas przewrotu majowego (w 1926 r.) opowiedział się po stronie legalnie wybranych władz (czyli przeciwko Józefowi Piłsudskiemu!). To nie złamało jego kariery. 

Rowecki w latach 1930-1935 był m.in. dowódcą 55 Poznańskiego Pułku Piechoty w Lesznie, potem dowodził Brygadą Korpusu Ochrony Pogranicza "Podole", a następnie – był dowódcą piechoty dywizyjnej 2 Dywizji Piechoty Legionów w Kielcach. 

W czerwcu 1939 r. Stefan Rowecki, już jako pułkownik, został dowódcą Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej (w jej skład wchodził: 1 Pułk Strzelców Konnych, 1 Pułk Strzelców Pieszych, Dywizjon Rozpoznawczy, 2 Dywizjon Artylerii Motorowej, Batalion Przeciwpancerny, Batalion Motorowy Saperów, 11 Kompania Czołgów Rozpoznawczych, 12 Kompania Czołgów Lekkich oraz m.in. Bateria Artylerii Przeciwlotniczej "Motorowa").

Ta jednostka 4 września została podporządkowana Armii Lublin dowodzonej przez gen. dywizji Tadeusza Piskora.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama