Pierwszy tom periodyku z inicjatywy Marka Łuszczyńskiego – burmistrza Lubyczy Królewskiej ukazał się w 2023 r. i nawiązywał do „Rocznika Lubyckiego”, wydanego w 2022 r. w formie jednorazowej publikacji z okazji jubileuszu 600-lecia pierwszej historycznej wzmianki o Lubyczy Królewskiej.
Premierze towarzyszyły: wykład Wojciecha Hanusa z IPN w Rzeszowie „Powiat rawsko-ruski w latach okupacji sowieckiej i niemieckiej” oraz występ dzieci z miejscowego przedszkola zatytułowany „Przedszkolak – lubyczanin i Polak”.
CZYTAJ TEŻ: Wisienka na torcie z okazji 600-lecia Lubyczy Królewskiej – wydanie "Rocznika Lubyckiego"
Niestety skromny nakład, liczący 300 egzemplarzy, niemal natychmiast się wyczerpał, ale osoby, które chciałyby zapoznać się z treścią, mają taką możliwość na stronie internetowej portalu Historia Regionu Tomaszów Lubelski-Bełz-Rawa Ruska. W zakładce „Nowego Rocznika Lubyckiego” znajduje się link do pobrania.
W „Nowym Roczniku Lubyckim” czytelnik znajdzie artykuły naukowe, teksty źródłowe, jak również zbiór tekstów o zróżnicowanym charakterze, dotyczących głównie dziejów miejscowych szkół, ludności, kultury i architektury. „… to nie tylko historia, ale także współczesność. Redaktorzy dołożyli starań, aby urozmaicić czasopismo…, dając Autorom możliwość publikowania tekstów z zakresu literatury pięknej – twórczości poetyckiej i lekkiej, natomiast „Kronika” w postaci kalendarium oraz opisów lokalnych wydarzeń i imprez, np. sportowych, kulturalnych, pozwala zachować je w pamięci i stać się w przyszłości cennym materiałem źródłowym dla następnych pokoleń” – pisze w recenzji dr hab. Grzegorz Chajko.
Redakcję czasopisma tworzą: Zdzisław Pizun, Aneta Siemieńska, Mariusz Lewko i Ryszard Gawryś. Periodyk ukazuje się przede wszystkim dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie i Gminy Lubycza Królewska.
Napisz komentarz
Komentarze