Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 grudnia 2024 02:05
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Lubycza Królewska: Premiera 2 tomu „Nowego Rocznika Lubyckiego”

14 grudnia w Lubyczy Królewskiej odbyła się premiera tomu 2 czasopisma „Nowy Rocznik Lubycki”, którego wydawcą jest Towarzystwo Regionalne „Siemowit”.
14 grudnia w Lubyczy Królewskiej odbyła się premiera tomu 2 czasopisma „Nowy Rocznik Lubycki”, którego wydawcą jest Towarzystwo Regionalne „Siemowit”.
Pamiątkowa fotografia podczas premiery. Rząd górny od lewej: Mariusz Lewko, Aneta Siemieńska, Anna Roci-Gmiterek, Robert Gmiterek, Joanna Kuźmik, Andrzej Bożyk, Karol Komadowski. Rząd dolny od lewej: Renata Krawczyk, Philippe Gombart, Mariusz Kulpa, Elżbieta Pomianek-Poniatowska, Wojciech Hanus, Zbigniew Pietrynko, Zdzisław Pizun, Teresa Sereda-Birus, Jerzy Kupicz, burmistrz Marek Łuszczyński, Marian Kopczacki, Maria Lucyna Darda, Waldemar Wawrzyński, Agnieszka Pasieczna, Mieczysław Kawka, Dorota Barc, Teresa Komadowska, Janina Gawryś, Wioletta Reguła, Stanisław Gawryś, Bogusław Łyszczarz.

Autor: Dorota Stepaniuk

Pierwszy tom periodyku z inicjatywy Marka Łuszczyńskiego – burmistrza Lubyczy Królewskiej ukazał się w 2023 r. i nawiązywał do „Rocznika Lubyckiego”, wydanego w 2022 r. w formie jednorazowej publikacji z okazji jubileuszu 600-lecia pierwszej historycznej wzmianki o Lubyczy Królewskiej.

Premierze towarzyszyły: wykład Wojciecha Hanusa z IPN w Rzeszowie „Powiat rawsko-ruski w latach okupacji sowieckiej i niemieckiej” oraz występ dzieci z miejscowego przedszkola zatytułowany „Przedszkolak – lubyczanin i Polak”.

CZYTAJ TEŻ: Wisienka na torcie z okazji 600-lecia Lubyczy Królewskiej – wydanie "Rocznika Lubyckiego"

Niestety skromny nakład, liczący 300 egzemplarzy, niemal natychmiast się wyczerpał, ale osoby, które chciałyby zapoznać się z treścią, mają taką możliwość na stronie internetowej portalu Historia Regionu Tomaszów Lubelski-Bełz-Rawa Ruska. W zakładce „Nowego Rocznika Lubyckiego” znajduje się link do pobrania.

W „Nowym Roczniku Lubyckim” czytelnik znajdzie artykuły naukowe, teksty źródłowe, jak również zbiór tekstów o zróżnicowanym charakterze, dotyczących głównie dziejów miejscowych szkół, ludności, kultury i architektury. „… to nie tylko historia, ale także współczesność. Redaktorzy dołożyli starań, aby urozmaicić czasopismo…, dając Autorom możliwość publikowania tekstów z zakresu literatury pięknej – twórczości poetyckiej i lekkiej, natomiast „Kronika” w postaci kalendarium oraz opisów lokalnych wydarzeń i imprez, np. sportowych, kulturalnych, pozwala zachować je w pamięci i stać się w przyszłości cennym materiałem źródłowym dla następnych pokoleń” – pisze w recenzji dr hab. Grzegorz Chajko.

Redakcję czasopisma tworzą: Zdzisław Pizun, Aneta Siemieńska, Mariusz Lewko i Ryszard Gawryś. Periodyk ukazuje się przede wszystkim dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie i Gminy Lubycza Królewska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Gdynia foreverTreść komentarza: Dobrze ze wyjechalem z tego syfu zamojskiego. Hetman sie w grobie przewraca.Data dodania komentarza: 25.12.2024, 17:20Źródło komentarza: Skandal! W nowych blokach w Zamościu mieszkańcy nie mają gazu i ciepłej wodyAutor komentarza: HansTreść komentarza: Szkoda, że prezydent nie ma nic do powiedzenia w sprawie zarządzanych przez niego nieruchomościach :( Może poprosić kogoś "wyżej" to może będzie mógł. PS. Mieszkam w tym mieście ponad 60 lat i nawet nie wiedziałem o tej "galerii" - nie dziwota, że odwiedzających mniej niż szaletu miejskiego w jeden dzień.Data dodania komentarza: 25.12.2024, 16:22Źródło komentarza: Zamość: Spadkobiercy prof. Koniecznego nie zgodzili się na przeniesienie Galerii RzeźbyAutor komentarza: ktoś zarobi i wiadomo ktoTreść komentarza: co z żenada. Już był taki szef MON co zakupił tekturowe tablice Mendelejewa. To coś w tym styluData dodania komentarza: 25.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Do każdego domu trafi podręcznik antykryzysowyAutor komentarza: SzczebrzeszynTreść komentarza: Z tego co słuchałem sesji to oni nie mają tylko lokalu za 1100.. tylko zajmują się całym terenem i dbaniem o niego a to już podziwiamData dodania komentarza: 25.12.2024, 13:20Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: TeklaTreść komentarza: Ja mu ten podręcznik w dupę wsadzę i miodem zaleję.Data dodania komentarza: 25.12.2024, 11:16Źródło komentarza: Do każdego domu trafi podręcznik antykryzysowyAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Rafał robi same przetargi i konkursy jest jak zoro taki sprawiedliwy tylko jak by miał odrobinę honoru to by np ustawił konkurs po panią Monikę ta jak ustawił konkurs pod dyrektora domu kultury lub dyrektora gospodarki komunalnej a nie pisze do gazety i się wybiela złożył skargę i zdziwiony że dostał odpowiedzData dodania komentarza: 25.12.2024, 09:05Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisów
Reklama