5 PAŹDZIERNIKA
Światowy Dzień Jaja
Październikowy Światowy Dzień Jaja warto wykorzystać na zapoznanie się z walorami tego produktu i docenienie jego właściwości prozdrowotnych – mówi Dariusz Juśko, właściciel Fermy Drobiu w Wierzbiu koło Zamościa.
Jaja są bogatym źródłem wielu składników odżywczych – dobrej jakości białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów, co sprawia, że są produktem niskokalorycznym, wartościowym i wielofunkcyjnym. Warto wspomnieć, że smak i wartości odżywcze jaj zależą od ich świeżości oraz sposobu żywienia kur.
– Jakość jaj w dużej mierze może być przez nas kontrolowana. Dotyczy to w szczególności składu paszy i sposobu żywienia kur. Paszę dla kur przygotowujemy sami, wykorzystując zboża z własnych upraw. Naszym priorytetem jest wzbogacanie jej w najlepsze i naturalne składniki wpływające na poprawę jakości jaj. Hodowlę kur niosek prowadzimy w dwóch stadach – jedno z nich utrzymywane jest w chowie ściółkowym, drugie natomiast ma dostęp do wolnego wybiegu. W obu systemach staramy się zapewnić kurom jak najlepsze warunki do życia. Istotną dla jakości jaj kwestią jest ich świeżość. Jajka z naszej fermy bezpośrednio trafiają m.in. do restauracji oraz hoteli w Zamościu i okolicach, sieci sklepów PSS Społem w Zamościu i Krasnymstawie oraz do lokalnych sprzedawców. Dbamy o to, aby nasze jaja były zawsze świeże, pełnowartościowe i smaczne – tłumaczy hodowca Dariusz Juśko.
13 PAŹDZIERNIKA
Międzynarodowy Dzień Noszenia Garnituru
Garnitur dla mężczyzny powinien być tym, czym dla kobiet mała czarna i wypada, aby na stałe zagościł w garderobie męskiej. Od dawien dawna garnitur męski uznawany jest za synonim elegancji i szyku, podkreśla wagę sytuacji, wzbudza zaufanie. Sprawdza się zarówno na co dzień, jak i do pracy, a także pozwala podkreślać wagę różnych wydarzeń, tj. np. ślub. Panowie, jeśli chcecie uczcić to święto, zróbcie to, ubierając się dziś w garnitur, a jeśli nie macie takowego w szafie, to zachęcamy do zakupu. O najnowsze trendy w modzie męskiej zapytaliśmy stylistów marki PAWO.
– Jesienno-zimowa kolekcja PAWO inspirowana jest pejzażem szkockich wrzosowisk. Skomponowana w zgaszonych barwach z dominującymi odcieniami koloru granatowego, bordowego i jasnego brązu. Dopełniającymi kolorami zostały błękit, biel, szarość, kolor czerwonego wina. Podstawą kolekcji są jednorzędowe zestawy garniturowe uszyte w większości z granatowych tkanin, które można komponować z innymi odcieniami. Kompletując garderobę, warto pamiętać, iż niezmiennie modne są dwurzędowe garnitury i marynarki uszyte z tkanin gładkich lub w rysowaną kratę, także w opcjach z kamizelkami jedno lub dwurzędowymi. Na chłodniejsze dni sprawdzą się również bawełniane spodnie z nadrukiem, do tego koszule w kwiatowy wzór i swetry lub kardigany. To świetny zestaw zapewniający wygodę i również nienaganny wygląd. Dopełnieniem stylizacji będzie lekka pikowana lub puchowa kurtka, parka – mówi doradca wizerunku z firmy PAWO.
16 PAŹDZIERNIKA
Światowy Dzień Chleba
Kto nie lubi świeżego, pachnącego białego chleba z chrupiącą skórką? Albo razowego z mnóstwem ziaren? Jesteśmy przekonani, że takich osób nie ma. Inna sprawa, że niektórzy pieczywa nie jedzą wcale, ale na pewno, gdy przechodzą obok piekarni, z której wydobywa się wspaniały zapach, mają na nie ochotę. Dawniej chleb był podstawą w kuchni i wielkim rarytasem. Choć nauczeni przez starsze pokolenia ciągle traktujemy ten produkt z szacunkiem, to jemy go jednak coraz mniej.
– Dzisiaj, gdy mamy większe możliwości i więcej pomysłów na jedzenie, nie jemy już kanapek na pierwsze i drugie śniadanie i na kolację. Klienci cenią sobie za to jakość wypieku, a że mają wybór, potrafią być wybredni. Żeby ich zadowolić, starannie dobieramy składniki, których używamy. W naszej piekarni pieczemy m.in. chleb żytni na naturalnym zakwasie i chleb razowy na zakwasie z mąki żytniej razowej typu 2000 z otrębami żytnimi. Przepis, według którego zagniatane jest ciasto, jest naszym rodzinnym dopracowanym skarbem. Warto go spróbować – mówi Henryk Ćwik, właściciel Piekarni Henryk Ćwik.
Światowy Dzień Chleba obchodzimy już 16 października. Nietypowe święto zostało ustanowione przez Międzynarodowy Związek Piekarzy i Cukierników. Dzień można więc spędzić pod znakiem chleba, najlepiej piekąc własny. Kto jednak nie ma czasu i wątpi w swoje możliwości, niech kupi świeży bochenek ulubionego chleba w sprawdzonej piekarni i przygotuje sobie, rodzinie lub znajomym pyszną ucztę z chlebem w roli głównej. Dodamy, że chleb będzie miał na pewno mniej kalorii niż pączki. Życzymy smacznego!
20 PAŹDZIERNIKA
Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego
Bez wątpienia to odpowiedzialny zawód. Kontrolerzy czuwają bowiem nad bezpieczeństwem pasażerów samolotów 24 godziny na dobę. Czy lotnictwo jest ich pasją, nie wiemy, ale korzystając z okazji zainteresowaliśmy się tym, co może zaciekawić miłośników podniebnych wrażeń.
Na Zamojszczyźnie szkolenia w zakresie lotnictwa prowadzi Aeroklub Ziemi Zamojskiej.
– Szkolimy w sekcjach: modelarskiej, spadochronowej, szybowcowej i samolotowej. Ta ostatnia cieszy się dużym powodzeniem. Pilotami z uprawnieniami turystycznej licencji samolotowej PPL(A) najczęściej chcą zostać studenci – w ten sposób łączą pasję z karierą, a także biznesmeni. Na kursy szybowcowe najczęściej decydują się uczniowie szkół gimnazjalnych, średnich oraz młodzież akademicka. Często stawiają sobie wyżej poprzeczkę i zapisują się na szkolenia samolotowe. Największym powodzeniem wśród osób lubiących dreszczyk emocji cieszą się szkolenia spadochronowe. Dla najmłodszych wielbicieli lotnictwa jest sekcja modelarska. Każda z sekcji w AZZ ma zabezpieczony sprzęt i wykwalifikowanych instruktorów. Na nasze szkolenia przyjeżdżają mieszkańcy Polski, a nawet zagranicy. Zapewne nie chodzi tylko o dość niskie ceny szkoleń, ale przede wszystkim o wysoką jakość kształcenia, co potwierdzają znakomite wyniki zawodników AZZ oraz ich kariera zawodowa w liniach lotniczych i lotnictwie cywilnym – mówi Joanna Giruć, rzecznik prasowy Aeroklubu Ziemi Zamojskiej.
24 PAŹDZIERNIKA
Międzynarodowy Dzień Roweru
Rower to wspaniały środek transportu. Prosty, niedrogi, niezawodny i ekologiczny. Nie trzeba się martwić paliwem czy korkami. Wystarczy na niego wsiąść i jechać przed siebie, oczywiście nie zapominając o zasadach ruchu drogowego. Tak czy inaczej, jazda na rowerze ma mnóstwo plusów.
– Warto Międzynarodowy Dzień Roweru świętować częściej, bo jazda na rowerze to dobry sposób na lepsze zdrowie i samopoczucie. Rowerem może jeździć niemal każdy, wystarczy wybrać odpowiedni model, który będzie najwygodniejszy na danej trasie. W naszym sklepie rowerowym przy ul. Partyzantów 44 na powierzchni 500 m2 mamy na stanie aż 1400 rowerów najlepszych polskich marek w różnych modelach, które można wypróbować na dużym przylegającym parkingu. Jaki rower warto posiadać? To zależy od tego, gdzie nim będziemy jeździć. Od kilku lat nie słabnie moda na rowery miejskie. Damki w stylu retro z koszykami na kierownicy uwielbiają kobiety, bo do miejskiej jazdy są bardzo wygodne. Do jazdy po ciężkim terenie przystosowane są rowery górskie. Mają krótką, zwartą i specjalnie wzmacnianą ramę, prostą lub giętką kierownicę, mocne hamulce oraz przednią amortyzację. Po drodze asfaltowej czy nieutwardzonej sprawdza się rower turystyczny, inaczej trekingowy. Budową przypomina rower górski, ale ramę ma bardziej dostosowaną do jazdy w wygodnej pozycji i na dłuższe dystanse. Są też rowery szosowe (sportowe) do jazdy po drodze twardej i torowe do ścigania się po torach przypominających bieżnię lekkoatletyczną. Ceny w stosunku do jakości mamy bardzo korzystne. Tym bardziej, że 10% taniej od ceny fabrycznej to minimum rabatu, jaki ogłaszamy w sezonie, a po nim jest jeszcze lepiej – teraz wystawiliśmy ponad 300 rowerów z rabatem 30% od fabrycznych cen.
Już poza zakupami, szczerze polecam jazdę na rowerze. Przed nami jeszcze jesień i na pewno będzie dobry czas na przejażdżkę – mówi Wiesław Łopuszyński, właściciel sklepu rowerowego w Zamościu.