Od dwóch lat Cezary Sienkiel pracuje nad freskami w Sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Kościół w kształcie kopuły nawiązuje bryłą do prywatnej kaplicy, w której modlił się Jan Paweł II. Cezary Sienkiel wykonał już wizerunki 34 Polaków, którzy wywarli wpływ na dzieje Polski: od Mieszka I do księdza Jerzego Popiełuszki. Teraz kończy cykl przedstawiający pontyfikat Jana Pawła II w kontekście jego pielgrzymek zagranicznych.
– Do dokończenia potrzebuję jeszcze kilku miesięcy. Niewykluczone, że z kolegą wykonamy jeszcze płaskorzeźbę w formie tryptyku historycznego przed kościołem. Będzie miała wymiary 8 na 10 metrów, ponoć będzie największą płaskorzeźbą w Polsce – mówi Cezary Sienkiel.
Projektowaniem, a zarazem wykonywaniem wnętrz sakralnych zajął się dwanaście lat temu. Wcześniej koncentrował się na malarstwie sztalugowym, rzeźbie i medalierstwie. Jego obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych i obiektach sakralnych w kraju i za granicą: Francji, Holandii, USA, Japonii. Miał wystawy w Paryżu. Przestrzenne rzeźby, które stworzył, można znaleźć w Chełmie (w parku miejskim), w Skarżysku Kamiennej, Tyszowcach i Lubyczy Królewskiej. Jest też autorem makiet Gotów prezentowanych w Muzeum Okręgowym w Zamościu. O tym, że zajął się malarstwem monumentalnym, zadecydował przypadek.
– W 2004 roku brat Tomek, który od wielu lat jest w Stanach Zjednoczonych, przeczytał w polonijnym "Chicago Tribune", że proboszcz parafii kościoła Świętej Trójcy w Chicago poszukuje artystów do wykonania wystroju kościoła. Byłem akurat w odwiedzinach u brata i miałem kilkadziesiąt fotografii ze swoich dokonań. Poszedłem do księdza na rozmowę. Usłyszałem: "Proszę wchodzić na rusztowania i malować" – wspomina początki Cezary Sienkiel.
W tym kościele wykonał trzy motywy polichromii na sklepieniu i ścianie prezbiterium. Kolejnym był kościół pw. św. Stanisława biskupa w miejscowości Bandera w Teksasie, najstarszy murowany kościół polski w USA oraz kościół pw. św. Anny w miejscowości Kościuszko, także w Teksasie.
– Byłem w całości autorem i wykonawcą wystroju malarsko-ornamentacyjnego tych świątyń. Zacząłem dekorować jeszcze jeden kościół w Teksasie w Carizzo Springs - mówi Cezary Sienkiel
Więcej o artyście, który zdobi kościoły przeczytasz w papierowym wydaniu "Kroniki Tygodnia"
Napisz komentarz
Komentarze