Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 17:21
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Czad zabija. Strażacy radzą, by montować czujki

W tym sezonie grzewczym w powiecie zamojskim był jeden przypadek zatrucia czadem. W zeszłym odnotowano więcej tego rodzaju zdarzeń. Dlatego strażacy kolejny rok z rzędu apelują o to, by w domach montować tzw. czujki tlenku węgla. Mówiono o tym podczas konferencji prasowej, która w czwartek odbyła się w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu.
Czad zabija. Strażacy radzą, by montować czujki

Autor: Fot. KM PSP Zamość

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” to akcja ogólnopolska. Włączają się w nią również strażacy z Zamościa. O zagrożeniu, jakim jest tlenek węgla i sposobach na unikanie zatrucia nim mówił podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami st. bryg. Jacek Sobczyński, komendant miejski PSP w Zamościu.

Strażacy przypominają, że tlenek węgla potocznie nazywany czadem, jest gazem silnie trującym bezbarwnym i bezwonnym, którego obecności zmysły ludzkie nie są w stanie wykryć. Powstaje w wyniku niepełnego spalania (niedobór tlenu) różnych materiałów w tym różnego rodzaju paliwa spalanego w urządzeniach ogrzewczych. Tlenek węgla dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzenie tlenu we krwi, w dużych stężeniach może powodować uszkodzenie mózgu oraz innych narządów, w konsekwencji nawet zgon.

Najprostszym sposobem zabezpieczenia naszych domów jest zainstalowanie czujnika tlenku węgla, bądź autonomicznej czujki pożarowej. Urządzenia w bardzo krótkim czasie, są w stanie wykryć zagrożenie, a głośny sygnał akustyczny pozwoli na podjecie właściwych działań (przewietrzenie pomieszczenia czynności gaśniczych lub działań związanych z naprawą urządzeń grzewczych) Urządzenia takie można nabyć w sklepach ogólno-budowlanych lub w sklepach internetowych już od 30 zł, a ich konserwacja wiąże się jedynie z wymianą baterii 9V.

W trakcie czwartkowej konferencji przybliżono obowiązki właścicieli i zarządców obiektów dotyczących bezpiecznego użytkowania instalacji. Przypomnijmy instalacje elektryczne (szczególnie gdy są wykorzystywane elektryczne urządzenia ogrzewcze), należy poddawać okresowym przeglądom nie rzadziej niż raz na 5 lat, instalacje wentylacyjno dymowe nie rzadziej niż raz na rok. Czynności powinny przeprowadzać osoby posiadające stosowne kwalifikacje. Dodatkowo z przewodów dymowych należy usuwać zanieczyszczenia tj. sadze z częstotliwością: od palenisk opalanych paliwem stałym lub ciekłym raz na 3 miesiące; od palenisk opalanych paliwem gazowym raz na 6-cy. Usuwanie sadzy w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, można wykonać we własnym zakresie z zachowaniem szczególnej ostrożności i zasad bhp.

Usuwanie zalegającej w kominie sadzy jest niezmiernie ważne, gdyż jej zapalenie się może doprowadzić do pożaru budynku. W trakcie trwającego sezonu grzewczego (od początku września br.), na terenie powiatu zamojskiego wystąpiły 32 pożary w budynkach mieszkalnych, 14 z nich to pożary sadzy, które w większości generowały straty. Największym z nich był pożar dachu krytego gontem i poddasza drewnianego budynku mieszkalnego usytuowanego w miejscowości Obrocz, jaki miał miejsce w dniu 12 listopada br. Właściciel oszacował straty na kwotę 200 tys. zł. W minionym sezonie odnotowano 124 pożary budynków mieszkalnych.

W trakcie bieżącego sezonu w Tworyczowie oraz przy ul. Weteranów odnotowano 1 przypadek zatrucia tlenkiem węgla – 1 osoba poszkodowana. Podczas ubiegłego sezonu grzewczego odnotowano 8 przypadków wystąpienia tlenku węgla poszkodowanych zostało 7 osób w tym 3 dzieci.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama