Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:34
Reklama
Reklama

Zamość: Widzisz szarfę? Zabierz samochód

W przypadku pozostawienia pojazdu w wygrodzonych miejscach nie ma możliwości skutecznego usunięcia z dachów i rynien nawisów śnieżnych i sopli – czytamy w apelu zamojskiego ZGL-u. A to jest już poważna sprawa...
Zamość: Widzisz szarfę? Zabierz samochód

Autor: Fot. Bogdan Nowak

Zakład Gospodarki Lokalowej w Zamościu apeluje do właścicieli samochodów o niezwłoczne ich usuwanie z miejsc, które zostały wygrodzone taśmami ostrzegawczymi. Są to rejony zagrożone "samoistnym zsunięciem się śniegu" z dachów lub obrywającymi się soplami.

Auta mogą wówczas zostać zniszczone. Przede wszystkim może to stanowić jednak zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi! Dlatego takiego apelu nie powinniśmy lekceważyć.

Głośny szum, potem łomot

Apel ZGL-u adresowany jest głównie do najemców staromiejskich lokali mieszkalnych i użytkowych. Z doświadczenia wiemy jednak (nasza redakcja znajduje się przecież na zamojskim Starym Mieście), że także przechodnie spacerujący ulicami Starego Miasta oraz turyści powinni zimą bardzo uważać. Bo może im spaść na głowy śnieg lub sople. I to w dużych ilościach! 

Czasami zsuwa się to wszystko razem z całych połaci staromiejskich dachów. Wówczas najpierw słychać, gdzieś z wysoka pięknych kamienic (ich dachy widać z dołu rzadko), głośny szum, wręcz łomot zsuwającej się masy zmrożonego śniegu i lodu, a po chwili można zobaczyć jak rozpryskuje się ona z potężną siłą na chodniku lub ulicy. Niebezpieczne są także sople oraz nawisy śnieżne zbierające się w różnych miejscach dachów. Gdy coś takiego spadnie na głowę człowieka, naprawdę może mu zrobić krzywdę. 

Takie zagrożenie wynika ze specyfiki zamojskiego Starego Miasta. Piękne, ale wiekowe kamienice, mają zwykle dwuspadowe, dość strome dachy, na których gromadzi się śnieg i lód. Gdy jest go za dużo lub pojawiają się roztopy, robi się przez to niebezpiecznie. 

ZGL próbuje temu przeciwdziałać, skutecznie zaradzić. Dlatego wygradzane są taśmami miejsca najbardziej zagrożone takim śnieżno-lodowym bombardowaniem. A potem nawisy i sople w takich – jak to określono – "rejonach" są przez pracowników ZGL-u "mechanicznie" usuwane (czasami widać np. mężczyzn, którzy z długimi tyczkami "obijają sople"). 

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama