Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 12:56
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Ludzie stąd: Furtian z klasztoru kapucynów

Z jednego ze zdjęć spogląda przystojny mężczyzna w modnych wówczas spodniach pumpach, kraciastych podkolanówkach i szykownych lakierkach. Stoi w otoczeniu eleganckich kobiet. Kilka lat później Józef Żukowski z Tyszowiec wstąpi do zakonu warszawskich kapucynów. Przybierze imię Zenon Maryja.

Autor: Kiedy 1 listopada 1983 r., obchodził jubileusz 50 lecia życia zakonnego, rodzina i znajomi z Tyszowiec wynajęli autokar i pojechali do niego do Warszawy.

Józef był synem Grzegorza Żukowskiego i Anastazji z domu Pastuszak. Urodził się 18 września 1906 r. w Tyszowcach. Miał siedmioro rodzeństwa – braci: Jana, Andrzeja, Antoniego, Bronisława i Michała oraz siostry: Marię (po mężu Stelmaszczuk) i Anielę (po mężu Jakubiak). Ojciec nie szczędził grosza na edukację Józefa. Ten odwzajemniał się pilną nauką. W 1922 r. z bardzo dobrym wynikiem ukończył szkołę podstawową w Tyszowcach. Dwa lata później rozpoczął edukację w Państwowej Szkole Mierniczej w Kowlu. Dyplom mierniczego otrzymał 6 czerwca 1928 r. Potem wstąpił do Państwowej Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim. Ukończył ją w 1929 r. w stopniu podchorążego.

We wrześniu 1929 r. Józef rozpoczął pracę w biurze mierniczym w Warszawie. Wytyczał drogi, działki, miejsca pod budowę mostów i zapór wodnych. Przez wiele miesięcy pracował przy budowie uzdrowiska Busko Zdrój.

Mierniczym był aż do 1933 roku, kiedy postanowił służyć Bogu. Miał wtedy 27 lat. Przed wstąpieniem do zakonu rozdał cały swój majątek.

 

Przy klasztornej furcie

W marcu 1933 r. Józef zakołatał do furty klasztoru ojców kapucynów przy ulicy Miodowej w Warszawie. Zgodnie z panującymi za murami zasadami przyjął klasztorne imię brat Zenon. Cztery lata później, 1 listopada 1937 r., w uroczystość Wszystkich Świętych złożył zakonne śluby wieczyste.


To fragment artykułu, który ukazał się w najnowszym numerze Kroniki Tygodnia. Zachęcamy do zakupu e-wydania. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PseudoTreść komentarza: Normalny LGBTQ jeszcze kołka z kakałka nie wyjął i zieje nienawiścią tęczową wszyscy buraki i nie pracują un jako jedyny pracuje 4 literami i odprowadza podatki, uciekając do Krakowa by mieć większe pokrycie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:48Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Na razie Pań burmistrz Rafał Kowalik co najwyżej dmucha swoich wyborcówData dodania komentarza: 23.12.2024, 10:45Źródło komentarza: W Szczebrzeszynie zorganizowano I Festiwal DmuchańcówAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Tok rozumowania idioty, AFD czyli chrześcijanie i islamista się przefarbował i jako niemiec zabijał i ranił niemców komunistyczny tok myślenia i czerpanie ze skrajnie lewackich mediów wypala LOGIKĘ.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:37Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: WypoczynekTreść komentarza: Ferie długie, dzieciom i młodzieży należy się trochę odpoczynku, a w Hrubieszowie, mimo wcześniejszych deklaracji, nawet lodowiska nie ma...Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:11Źródło komentarza: Rekordowo długie ferie świąteczne. A zaraz po nich ferie zimoweAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ale skąd ruski troll miałby o tym wiedzieć.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 09:54Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: tuZZkTreść komentarza: Młodzi Jelenie , robią za darmo ! Za to samo urzędnicy biorą gruba kasę ale nie ma to jak wykorzystać młodzież a samemu sobie POpierdzieć w tym czasie w stołek !!!!Data dodania komentarza: 22.12.2024, 23:32Źródło komentarza: Gala wolontariatu w zamojskim "Okrąglaku". Wyróżniono wolontariuszy
Reklama