Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:03
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Jak się przygotować do treningu?

Wybierasz się na swój pierwszy trening w fitness klubie i zastanawiasz się od czego zacząć? Trenerzy podpowiadają o czym należy pamiętać, aby na siłowni czuć się dobrze i uzyskać zamierzone efekty.
Jak się przygotować do treningu?

Autor: Platinium Fitness

Przygodę z fitnessem warto rozpocząć od treningu personalnego, podczas którego trener zmierzy poziom tkanki tłuszczowej, zawartość wody w organizmie, przeprowadzi szczegółowy wywiad i dostosuje odpowiedni plan treningowy. Na takie spotkanie należy zabrać ze sobą wygodny strój sportowy.

– Podstawowym kryterium wyboru ubrania sportowego jest przede wszystkim komfort noszenia. Podczas wykonywanych ćwiczeń nie może on krępować naszych ruchów – podkreśla Monika Kubera, fizjoterapeuta w Mrs.Sporty w Zamościu. – Wybór dopasowanych lub luźniejszych ubrań to już indywidualna sprawa. Najważniejsze, aby w danym zestawie czuć się dobrze i bez problemów wykonywać poszczególne ćwiczenia. Kolejną istotną kwestią jest dobór obuwia sportowego. Buty powinny być lekkie i zrobione z "oddychających" materiałów. Mają amortyzować stopę i stabilizować jej położenie. 

Oprócz odpowiednio dostosowanego stroju sportowego, do torby należy spakować coś jeszcze. 

– Zawsze trzeba zabierać ze sobą wodę. Trening bez uzupełniania płynów nie tylko będzie mniej efektywny, co przyczyni się do gorszego samopoczucia. Kolejną niezbędną rzeczą na siłowni jest ręcznik. Często o nim zapominamy, a zapewnia lepszy komfort podczas ćwiczeń – mówi Kamil Pyś, trener personalny w Platinium Fitness w Zamościu.

Warto spakować także: klapki, kosmetyki pod prysznic czy ubranie na zmianę. 

Pierwsze treningi na siłowni to duży szok dla naszego organizmu. Trzeba się do nich odpowiednio przygotować. Należy pamiętać o rozgrzewce. Do tego celu służą np.: bieżnie, rowerki, czy orbitreki. Dopiero po rozgrzaniu mięśni można przejść do treningu wzmacniającego. Taki rodzaj ćwiczeń poprawi naszą kondycję i przygotuje organizm do wysiłku. Słuchajmy rad trenera. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że właściwie wykonujemy ćwiczenia przez co zmniejszymy ryzyko wystąpienia kontuzji. Ponadto postępowanie według rozpisanego planu treningowego będzie o wiele łatwiejsze i szybciej przybliży nas do celu. 

Możliwości ćwiczeń na siłowni jest wiele. Jedną z nich jest np. trening interwałowy. W Mrs. Sporty trwa on zaledwie 30 min. Mięśnie wzmacnia się na specjalistycznych urządzeniach bez obciążania stawów i kręgosłupa. Pomaga on wzmocnić mięśnie i spalić tkankę tłuszczową. 

Oprócz ćwiczeń na siłowni kluby oferują różne zajęcia fitness. W Platinium Fitness odbywają się zajęcia tj.: zumba, pilates, body shape czy zdrowe ciało. Mają one różny stopień trudności, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. 

Po skończonym treningu należy się rozciągnąć. Pozwala to na wyciszenie organizmu i daje spoczynek spiętym mięśniom. Zwiększa się także ruchomość stawów, co chroni nas przed kontuzjami oraz zmniejsza bóle potreningowe. Zaleca się też korzystanie z rollmasażerów, platform wibracyjnych i sauny.

Nieodłącznym elementem treningu jest zdrowe odżywianie. Produkty ekologiczne znaleźć można w zamojskim Goodi Foodi.  

– Dużo energii przed treningiem dostarczają m.in.: tzw. "batony mocy" (bez glutenu i cukru) lub omlet z daktylami i masłem orzechowym – zachęca Anna Adamowicz, właścicielka sklepu Goodi Foodi. – Warto także zatroszczyć się o właściwe nawodnienie organizmu. Polecamy picie napojów izotonicznych, które łatwo przygotować w domu. Wystarczą składniki tj. 1,5 l wody mineralnej, szczypta soli himalajskiej, sok z 1 cytryny oraz łyżeczka miodu. Polecamy także picie yerba mate (napoju na bazie listków i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego).

A po skończonym treningu świetny okaże się shake białkowy z porcją owoców – dodaje.

Wystarczy wprowadzić kilka zmian do swojego życia, aby czuć się lepiej. Wiek ani poziom sprawności nie stanowią żadnej przeszkody. Doskonałym przykładem jest Łucja Zubiak, najstarsza klubowiczka z Mrs.Sporty w Zamościu. Pani Łucja w klubie ćwiczy od listopada.

– Dostrzegam wiele pozytywnych zmian. Oprócz znakomitego samopoczucia, schudłam w talii i pozbyłam się kilku procent tłuszczu. Zaczęłam się także lepiej odżywiać. Warto zadbać o swoje zdrowie i kondycję – mówi Łucja Zubiak.

Artykuł sponsorowany



Podziel się
Oceń

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama