Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 15:18
Reklama Baner reklamowy A1, Namysłowiacy
Reklama

Uroczystości w Dołhobyczowie. Ku czci poległych policjantów (ZDJĘCIA)

Zginęli pod koniec września 1939 roku zamordowani przez czerwonoarmistów w Wólce Porzurzyńskiej. Po latach znaleziono w lesie ich szczątki. Nie udało się ustalić ich tożsamości. Wiadomo jedynie, że byli funkcjonariuszami Policji Państwowej. Dzisiaj (piątek, 12 kwietnia) na cmentarzu Hallerczyków w Dołhobyczowie odbyły się uroczystości upamiętniające tych trzech bezimiennych policjantów.
Uroczystości w Dołhobyczowie. Ku czci poległych policjantów (ZDJĘCIA)

Autor: Fot. KWP Lublin

Do Dołhobyczowa przyjechali dziś wicewojewoda Robert Gmitruczuk,  komendant wojewódzki policji insp. Robert Szewc, przedstawiciele Komendy Głównej Policji i kadra kierownicza lubelskiego garnizonu Policji. Obecni byli również policjanci z KWP w Kielcach, a także   dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie oraz wójt Dołhobyczowa i wiele innych osób.

Mszę świętą, która w samo południe rozpoczęła się w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Dołhobyczowie koncelebrowali kapelani lubelskich policjantów.  Po nabożeństwie, na cmentarzu Hallerczyków odbyły się ekumeniczne uroczystości żałobne i apel poległych, po czym na grobach funkcjonariuszy, którzy zginęli we wrześniu 1939 roku złożono kwiaty i wieńce.

Dzisiejszą uroczystość zakończyła prelekcja pracownika IPN zorganizowana w Przygranicznym Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie.


Z chwilą wybuchu II wojny światowej w 1939 roku Policję Państwową włączono do obrony państwa. Szczególnie do województw wschodnich RP kierowane były kompanie rezerwy policyjnej. Na Lubelszczyźnie i Wołyniu w pierwszych dniach września 1939 r. w wyniku ewakuacji znalazły się jednostki policji z północno-wschodnich rejonów kraju. Przez woj. lubelskie przechodziła także policja województwa śląskiego.

Decyzją władz wojskowych Policja Państwowa miała zapewnić bezpieczną ewakuację ludności cywilnej oraz chronić  szlaki komunikacyjne. Policjanci brali też udział w walce przeciwko Niemcom i Armii Czerwonej. Jak wynika z zapisów kart historii, władze sowieckie rozpoczęły aresztowania, które objęły również funkcjonariuszy Policji Państwowej. Szacuje się, że we wrześniu 1939 r. poległo bądź zostało zamordowanych nawet do 3 tys. policjantów.

Na szczególną uwagę zasługuje zbrodnia popełniona w Wólce Poturzyńskiej w pow. hrubieszowskim.  Według relacji mieszkańców,  na skraju lasu, za kapliczką św. Antoniego w obrębie trzech starych sosen, mieli spoczywać trzej funkcjonariusze PP zamordowani pod koniec września przez Armię Czerwoną. Jak mówią przekazy, zwłoki zostały pochowane przez gajowego, a na jednym z drzew został powieszony żeliwny krzyż.

W 2018 roku na wskazanej działce leśnej dokonano ekshumacji odnalezionych szczątków. Były to bezładnie ułożone, zdekompletowane zwłoki co najmniej dwóch mężczyzn. Spoczywały w płytkiej jamie jedne na drugich. Najprawdopodobniej w latach 50-tych po kryjomu i w niewiadomym celu dokonano pobieżnej ekshumacji.  Wydobyto wówczas prawdopodobnie jedno ciało leżące na górze oraz większość szczątków znajdujących się pod spodem.

Pozostawiono niektóre kości oraz przedmioty, a wśród nich m.in.: polskie guziki mundurowe z l. 1937-1938, plastikowe usztywnienie galonu z czapki, prawdopodobnie okucia daszka czapki, czy fragmenty granatowej tkaniny. Najcenniejszy okazał się naramiennik starszego posterunkowego z cyfrą 3, oznaczającą okręg kielecki, w którym pełnił służbę policjant.Większość odnalezionych przedmiotów trafiła do Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Wydobyte szczątki zostały pochowane na tzw. cmentarzu Hallerczyków w Dołhobyczowie.

Źródło IPN Lublin



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
??? 29.04.2019 17:47
A IPN sprawdził czy to policja Polska czy ukraińska bo po 17-stym września za instalowała się na Lubelszczyźnie komunistyczna policja ukraińska, a po 44 z powrotem chcieli się jako MO instalować po przejściu frontu. Może więcej szczegółów?

ZNIESMACZONY 14.04.2019 14:44
BRAK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ BRAK NAUCZYCIELI .BRAWO OŚWIATA STRAJK WAŻNIEJSZY I KASA

Kol 14.04.2019 18:19
Niestety

poli 14.04.2019 08:22
Piekna uroczystość. Brawo policja!

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama