Każdy, kto dba o swoje zdrowie, dobrze wie, że podstawą dobrego samopoczucia i smukłej sylwetki jest właściwe odżywianie. Trenerzy siłowni potwierdzają, że aż 70 proc. sukcesu w zmianie sylwetki to efekt zdrowej diety, a 30 proc. ćwiczeń. Niestety brak czasu, chęci, a przede wszystkim wiedzy w tym zakresie sprawia, że często zaspokajamy głód tzw. pustymi kaloriami oraz nieświadomie doprowadzamy do niedoborów żywieniowych. A wystarczy przestrzegać kilku zasad, by zadbać o swoje zdrowie, przy tym czuć się i wyglądać o wiele lepiej.
Wydawać by się mogło, że zdrowe odżywianie wiąże się z radykalną zmianą stylu życia. Natomiast tu chodzi o przekształcenie "złych" nawyków w "dobre". Aby jednak, te zmiany były trwałe, trzeba się ich nauczyć. Stale przyswajane staną się stylem życia, a nie przykrym obowiązkiem. Jak jednak wzmocnić swoją wolę i utrzymać motywację na dłużej?
– Myśl pozytywnie i bądź konsekwentny w tym, co robisz. Zaplanuj swoje działania i nie rezygnuj z nich, gdy coś nie pójdzie po Twojej myśli – podpowiada Wioleta Pecyna, dietetyk i instruktor sportu w Fitness Platinium w Zamościu. – Rozpocznij od eliminacji żywności wysoko przetworzonej tj.: fast food, słodycze i "kolorowe" napoje. Najlepiej zamieniaj je na zdrowe odpowiedniki. Staraj się jeść 5 posiłków dziennie o stałych porach, a kolację zaplanuj na 2-3 godz. przed snem. Ogromne znaczenie ma właściwe zbilansowanie tych posiłków. Organizmowi trzeba dostarczyć odpowiednią ilość i jakość kalorii, białek, węglowodanów, tłuszczy oraz błonnika – dodaje.
Spożywanie wysoko przetworzonej żywność i kalorycznych posiłków często prowadzi do niedoborów żywieniowych. Ten problem dotyka nie tylko osoby szczupłe, ale często pojawia się też u osób z nadwagą. Spożywanie większej porcji posiłku zaledwie 1 lub 2 dziennie sprawia, że organizm nie spala na bieżąco dostarczanych kalorii. Co więcej, jest rozregulowany i magazynuje nadmiar kalorii w postaci odkładającego się tłuszczu. Ten z kolei gromadzi się na udach, brzuchu czy talii.
Dieta powinna być urozmaicona i bogata m.in. w owoce, warzywa, zboża i produkty zbożowe, mleko czy ryby. Ważne jest także nawadnianie organizmu. Dziennie powinniśmy pić co najmniej 2 litry wody.
Skutków zdrowego odżywiania jest wiele. Na pewno zauważysz je w wielu obszarach swojego życia. Lepsze samopoczucie, większa odporność na choroby czy smukła sylwetka – to tylko niektóre z nich.
Artykuł sponsorowany