Towarzystwo Ochrony Zdrowia Ludności Żydowskiej w Polsce było organizacją społeczną, którą założono w 1921 r. TOZ stawiał sobie za cel przede wszystkim działania prewencyjne, skoncentrowane na zapobieganiu m.in. chorób oczu, skóry i gruźlicy. W przedwojennym Zamościu oddział TOZ miał mieścić się przy ul. Radzieckiej 20. Po wojnie TOZ został zlikwidowany, a placówki upaństwowiono.
Obecnie w budynku mieszka kilka rodzin. Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP domaga się od władz Zamościa zwrotu nieruchomości. W połowie kwietnia Komisja Regulacyjna do spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich postanowiła jednak odroczyć rozprawę, zobowiązując jednocześnie wnioskodawcę do poszukiwania i przedstawienia dalszych dowodów na to, że przed wybuchem II wojny światowej nieruchomość była własnością gminy żydowskiej i była tam prowadzona działalność charytatywno-opiekuńcza. Ma to ogromne znaczenie, ale o tym niżej.
Komisja działa
Kwestie związane z przedwojennym majątkiem żydowskim reguluje ustawa o stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lutego 1997 r. W myśl jej przepisów, na wniosek gminy żydowskiej lub Związku Gmin Komisja Regulacyjna do spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich wszczyna postępowanie w przedmiocie przeniesienia na ich rzecz własności nieruchomości lub ich części przejętych przez państwo, a które w dniu 1 września 1939 r. "były własnością gmin żydowskich lub innych wyznaniowych żydowskich osób prawnych działających na terytorium RP, jeżeli w tym dniu znajdowały się na nich cmentarze żydowskie lub synagogi albo w dniu wejścia w życie ustawy znajdowały się na nich budynki stanowiące uprzednio siedziby gmin żydowskich oraz budynki służące uprzednio celom kultu religijnego, działalności oświatowo-wychowawczej i charytatywno-opiekuńczej".
Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
CZYTAJ TAKŻE: ŻYDOM CO ŻYDOWSKIE
Napisz komentarz
Komentarze