Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:01
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Szwedzi pod Zamościem!

W lutym 1656 r. w Zamościu gruchnęła wieść o rozbiciu wojsk polskich pod dowództwem Stefana Czarnieckiego w bitwie pod Gołębiem oraz o zajęciu przez Szwedów Lublina. Rozproszone polskie pułki ruszyły w stronę Zamościa. W ślad za nimi podążała armia Karola Gustawa, króla szwedzkiego. 25 lutego Szwedzi otoczyli fortecę.
Szwedzi pod Zamościem!
Obóz wrogich wojsk pod murami twierdzy Zamość. Zdjęcie wykonano w piątek (31 maja) podczas rekonstrukcji tych historycznych wydarzeń.

Autor: Fot. Bogdan Nowak

Król szwedzki stanąwszy pod Zamościem, wezwał pana Zamoyskiego (Jana"Sobiepana" – przyp. red.), aby się poddał, który mu odpowiedział, iż tego nie uczyni – pisał Francuz Pierre des Noyers, sekretarz królowej Ludwiki Marii. "Ta krótka i śmiała odpowiedź bardzo nie w smak poszła królowi, który dla zastraszenia pana Zamoyskiego posłał mu 200 kul armatnich, potem wyprawił do niego trębaczy, przepraszając za szkody, które miastu wyrządził swymi działami, prosząc, aby się przecież pomiarkował i fortecę poddał".

Taka przedziwna argumentacja nie trafiła do przekonania "Sobiepana". 

Dobrze. Niechże palą!

"Książę Zamoyski odesłał trębaczy i kazał powiedzieć królowi szwedzkiemu, że się łatwo pocieszy, że jego działa nie bardzo uszkodziły miasto i tylko jednego wieprza na ulicy zabiły" – ciągnął opowieść zadowolony francuski kronikarz.

Karol Gustaw nie rezygnował z pertraktacji. Wysłał wówczas do Zamościa szwedzkiego pułkownika Georga Forgella oraz Jana Sapiehę. Mieli oni zaoferować ordynatowi w zamian za oddanie twierdzy 200 000 talarów, województwo lubelskie oraz gwarancję nienaruszalności dóbr dziedzicznych Zamoyskiego. Do fortecy wpuszczono tylko Forgella (Sapiehy, jako zdrajcy, ten zaszczyt nie spotkał). Odpowiedź Zamoyskiego znowu była butna. 

"Wysłuchawszy Forgella odpowiedział, iż w żadne układy wchodzić nie chce i że gdyby miał życie sto tysięcy razy stracić, zawsze by je na sługi króla i pana swego poświęcił, jeżeli się zaś król szwedzki po tak krótkim pobycie pod jego fortecą już nudzić zaczyna, tedy przyśle skrzypków, aby mu zagrali. Potem częstował Forgella i pił z nim za zdrowie króla polskiego" – pisał des Noyers.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

CZYTAJ TAKŻE: WOWKY - ZEMSTA I PODSTĘP

CZYTAJ TAKŻE: ZAMOJSKIE ULICE. GDZIE SĄ PODCIENIA ZAMIAST CHODNIKA?

CZYTAJ TAKŻE: LEGENDA STOŁU SZWEDZKIEGO, CZYLI SZTURM TWIERDZY ZAMOŚĆ


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama