Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:28
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamojskie ulice. Podcienia zamiast chodnika

To nie jest anegdota. W 1986 r. do Zamościa przybyła zagraniczna delegacja na czele z belgijskim księciem Filipem. Jej członkowie odwiedzili Ratusz, a potem wybrali się zwiedzać Stare Miasto oraz jedno z podwórek przy ul. Staszica. Prezydentem Zamościa w tym czasie był Eugeniusz Cybulski (sprawował tę funkcję w latach 1981-1990). Jak to wspomina?
Zamojskie ulice. Podcienia zamiast chodnika
1925 rok. Rynek Wielki w Zamościu od strony ul. Staszica.

Autor: Fot. ze zbiorów Adama Gąsianowskiego.

Delegacja z belgijskim księciem jechała z Warszawy do Łańcuta. Odwiedzili też Zamość – wspomina Eugeniusz Cybulski (dziś ma 85 lat). – Pamiętam, że książę przyjechał z odpowiednią obstawą. Zaprosiłem go do Ratusza. Tam opowiadałem mu o historii Zamościa. On był nią bardzo zainteresowany. I chociaż nie miał wiele czasu, postanowił nasze Stare Miasto zobaczyć. Wybraliśmy się wówczas m.in. na jedno ze staromiejskich podwórek przy ulicy Staszica. 

Wtedy doszło do niecodziennej sytuacji. 

Książę wyszedł bez szwanku

Eugeniusz Cybulski zawsze pasjonował się historią Zamościa. I potrafi o tym opowiadać w fascynujący, pełen werwy sposób. Książę Filip to docenił. Podczas spotkania zadawał mnóstwo pytań. A gdy usłyszał, że prezydent Zamościa nie jest z wykształcenia historykiem sztuki, ale inżynierem, był tym podobno bardzo zdziwiony. Opowieści o historii Zamościa były kontynuowane także podczas spaceru z księciem po podwórku przy ul. Staszica. Przerwała je sprzątaczka.  

– Nagle otworzyły się jakieś drzwi i chlusnęła z nich brudna woda – opowiada Eugeniusz Cybulski. – Niewiele myśląc: zasłoniłem księcia własnym ciałem! Zostałem oblany, ale książę wyszedł z tego bez szwanku. Był suchy. Okazało się, że pewna pani sprzątała klatkę schodową i nas nie zauważyła... Wspominam to wydarzenie do dzisiaj. Z rozbawieniem.

Eugeniusz Cybulski dobrze zna każdy zakamarek Starego Miasta w Zamościu. W latach 1949-1953 uczył się tutaj w I Liceum Ogólnokształcącym (z dumą mówi, iż jego nauczycielami byli znakomici profesorowie m.in. Michał Pieszko i Stefan Miler). Mieszkał na stancjach w kilku staromiejskich kamienicach.

– Zamojskie Stare Miasto wygląda teraz inaczej niż w latach 50. czy 60. ub. wieku. Wówczas budynki starówki były zaniedbane, odrapane, monotonne. To dopiero podczas renowacji prowadzonych pod okiem m.in. znakomitego prof. Wiktora Zina przywrócono wiele detali architektonicznych. Wśród nich były także słynne, zamojskie attyki – opowiada Eugeniusz Cybulski. – Jednak największym kłopotem starówki był wówczas brak kanalizacji i wodociągów. To była udręka dla mieszkańców. Pamiętam, że ja sam biegałem z wiadrami po wodę do zamojskiego Ratusza. 

Brudną wodę wylewano natomiast do ulicznych rynsztoków lub po prostu na podwórka. To dlatego niemal oblano belgijskiego księcia. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

CZYTAJ TAKŻE: ZAMOJSKIE ULICE. LWOWSKI WYJAZD

CZYTAJ TAKŻE: ZAMOJSKIE ULICE. DOTKLIWA NIEOBECNOŚĆ I ULICA GRECKA

CZYTAJ TAKŻE: ZAMOJSKIE ULICE. NA PLACU PARAD


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Staszic 06.06.2019 14:22
Uwielbiam Zamosc choc jestem z Pomorza.

Mieszkaniec 04.06.2019 16:41
A sprzątaczka została ukarana pozbawiona pracy inaczej mówiąc plac wolności

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama