Przystanek Kuchnia pojawi się przy ulicy Tadeusza Kościuszki 16 przed Biłgorajskim Centrum Kultury. Konsultanci będą czekać tam w godzinach: 10:00-13:30 oraz 14:30-20:00. Każdy, kto chciałby zobaczyć jak wyglądałaby kuchnia IKEA w jego domu, może umówić się na spotkanie i skorzystać z możliwości przygotowania bezpłatnego projektu. Konieczna jest rezerwacja na: www.przystanekkuchnia.pl. Ważne, aby w dniu spotkania przyjść z kompletnymi wymiarami pomieszczenia, uwzględniającymi też m.in. rozmieszczenie okien, drzwi, parapetów i przyłączeń instalacji. Sposób pomiaru i dodatkowe informacje dostępne są na: www.przystanekkuchnia.pl.
- Kuchnia to wyjątkowa przestrzeń, która wymaga odpowiedniej aranżacji, łączącej funkcjonalność
z estetyką. Akcja ma ułatwić mieszkańcom spotkanie z naszymi projektantami oraz ekspertami aranżacji wnętrz, ale też zainspirować ich. Chętnie podzielimy się naszą wiedzą i pomożemy w procesie planowania wymarzonej kuchni – mówi Monika Kosińska, dyrektor sklepu IKEA w Lublinie.
Przystanek Kuchnia to także miejsce pełne ciekawych pomysłów. Osoby, które chciałyby poznać rozwiązania oferowane przez IKEA lub po prostu porozmawiać z ekspertami, będą mogły przyjść bez zapisów.
W kontenerze IKEA przywita ich konsultant, który chętnie odpowie na pytania.
W środku znajdzie się zaaranżowana kuchnia, która będzie doskonałą inspiracją i dowodem, że nawet małe lub niestandardowe przestrzenie można urządzić tak, aby spełniały swoje praktyczne funkcje i były przytulne. Wykorzystano tu odpowiednio dobrane meble, sprzęt AGD i elementy wyposażenia z IKEA. Mieszkańcy będą mogli wejść do środka, obejrzeć kuchnię i sprawdzić jej funkcjonalność.
Podczas planowania tej wyjątkowej przestrzeni często pojawia się dużo pytań i spraw wymagających doprecyzowania. Aby ułatwić sobie projektowanie, warto zapoznać się z podstawowymi wskazówkami, które sprawią, że kuchnia będzie nie tylko przytulnym miejscem, w którym odnajdzie się każdy domownik, ale też takim, które ułatwi wykonywanie domowych obowiązków.
Od czego zacząć?
Oczywiście od określenia wymiarów, układu kuchni, rozmieszczenia mediów i ustalenia budżetu. Jednak równie ważne jest także sprecyzowanie, jak kuchnia będzie wykorzystywana i z myślą o kim zostanie zaprojektowana. Aby to dookreślić, warto zadać sobie następujące pytania:
-
Dla ilu osób jest kuchnia?
-
Ile czasu domownicy spędzają w kuchni? Czy lubią gotować?
-
Czy kuchnia jest zamkniętym pomieszczeniem, czy jest połączona z salonem?
-
Czy tam będą spożywane posiłki?
-
Czy w domu są dzieci?
Wymiary mają znaczenie
Aby swobodnie korzystać z mebli i sprzętów kuchennych, trzeba wcześniej pomyśleć o ich odpowiednim rozmieszczeniu.
Stół:
Dorosły człowiek, potrzebuje ok. 60 cm przestrzeni blatu, aby swobodnie siedzieć przy stole. Dodatkowo, trzeba też pamiętać, aby stół był odsunięty od mebli o ok. 120 cm, a od ściany ok. 80 cm. To zapewni komfort użytkowania, przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności.
Szafki wiszące/blat roboczy:
Wysokość na jakiej będą umieszczone meble ma duże znaczenie w późniejszym użytkowaniu kuchni. Aby swobodnie sięgać po produkty i naczynia, ostatnia półka w szafce wiszącej nie powinna być wyżej niż na wys. 180 cm. Z kolei minimalna odległość pomiędzy szafkami, które wiszą, a tymi stojącymi to 50 cm. Należy też pamiętać, że przygotowywanie posiłków wymaga odpowiedniej przestrzeni, dlatego tzw. blat roboczy powinien mieć wysokość 90 cm oraz 80 cm szerokości. Dzięki temu zapewnimy sobie komfort pracy i ułatwimy wykonywanie codziennych czynności.
Okap:
Aby okap spełniał w pełni swoją funkcję, także powinien być umieszczony na właściwej wysokości. Wszystko zależy od rodzaju płyty grzewczej, która zostanie zamontowana. I tak odległość między okapem a płytą indukcyjną powinna wynosić 55 cm, w przypadku płyty ceramicznej to 65 cm, a gazowej 75 cm.
Trójkąt roboczy
Aby kuchnia była wygodna i spełniała swoje funkcje, jej główne elementy wyposażenia, czyli piekarnik/płyta kuchenna lodówka i zlewozmywak/zmywarka powinny ułożyć się w tzw. trójkąt roboczy. Ta zasada sprawia, że niezbędne produkty i sprzęty znajdują się blisko siebie. Dzięki temu praca w kuchni staje się komfortowa i nie ma konieczności przemierzania dużych odległości. Umiejscowienie trójkąta roboczego w przestrzeni zależy od kształtu kuchni.
Kuchnia a dzieci
W kuchni, w której na co dzień będą dzieci warto zwrócić uwagę na to, żeby:
-
piekarnik znajdował się na wysokości oczu dorosłego,
-
szafki z detergentami, lekami i ostrymi narzędziami powinny być ulokowane w wysokich partiach mebli,
-
zmywarka i piekarnik powinny mieć dodatkowe zabezpieczenia,
-
szafka z szufladami nie powinna być przy kuchence (dziecko może wspiąć się po nich).
Napisz komentarz
Komentarze