Po raz ósmy Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN w Lublinie organizuje artystyczno-edukacyjną podróż znaną pod nazwą Festiwal Śladami Singera. Międzynarodowa 12 - osobowa grupa artystów - wolontariuszy odwiedzi miasta i miasteczka Lubelszczyzny, o których pisał noblista Izaak Singer. Pochodził z chasydzkiej rodziny, gdzie rabinem był ojciec, a matka Baszewa – córką rabina. Przez jakiś czas wychowywał się i pracował w Biłgoraju. To właśnie żydowskie miasteczka na Lubelszczyźnie są tłem jego powieści i opowiadań. W Józefowie dzieje się np. akcja opowiadania "Starzec", w Szczebrzeszynie "Błędów", w Biłgoraju "Dziedzica", w Tyszowcach "Ostatniego demona", a w Krasnobrodzie "Korony z piór".
W każdej z miejscowości artyści spędzą dwa dni, animując wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Pierwszego dnia festiwalu organizatorzy zapraszają na czynny tylko przez 24 godz. wernisaż instalacji artystycznej "Terytorium Pamięci" aut. Stefanii Jabłońskiej, zaprezentują również bezpłatną gazetę festiwalową wydaną w nakładzie 400 egzemplarzy. Wieczorem w domach kultury odbędzie się spektakl "Siedem opowieści nie tylko dla dzieci" i pokaz filmu "Sztukmistrz z Lublina".
Drugi dzień kończy się paradą artystów i wielkim widowiskiem artystycznym w reż. Konrada Biel"Przyjaciele Sztukmistrza" z muzyką na żywo z elementami teatru, cyrku, akrobatyki i teatru ognia. Początek widowiska o godz. 19.30. W tym roku śladami noblisty wyruszą artyści m.in. z Polski, Szwajcarii, Izraela, Gambii i Ukrainy.
Widowiska te przywołują postaci literackich bohaterów Singera, a wraz z nim zapomniany świat przedwojennych żydowskich miasteczek. Autorskie spektakle gromadzą setki mieszkańców, budząc w nich zainteresowanie literaturą i często zapomnianą lokalną historią.
Festiwalowe wydarzenia odbędą się na placach miejskich - rynkach, skwerach i w domach kultury. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Napisz komentarz
Komentarze