Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:32
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Zamojskie ulice. Koloryt ulicy Bożniczej

Przy ul. Pereca stoją monumentalny gmach dawnej Akademii Zamojskiej i okazała oficyna ratusza, w której działało kiedyś ponure więzienie. W sąsiedztwie można zobaczyć zabytkową synagogę, przy której funkcjonował niegdyś zarząd gminy żydowskiej, czyli kahał. Jeszcze w latach 60. ub. wieku czuło się tutaj unikatowy, wielokulturowy klimat dawnej Rzeczpospolitej. Co z niego pozostało?
Zamojskie ulice. Koloryt ulicy Bożniczej
Ulica Pereca w latach 70 ub. wieku. Widać, że kamienice potrzebowały natychmiastowego remontu.

Autor: Zdjęcie wykonał M. Chmiel. Pochodzi ze zbiorów APZ.

Widać to m.in. na archiwalnych zdjęciach znajdujących się w zbiorach Adama Wagi z Zamościa i zasobach Archiwum Państwowego w Zamościu. Możemy tam zobaczyć zaniedbane budynki z ul. Pereca, ich koślawe dachy, rozpadające się kominy z powtykanymi w nie metalowymi rurami. W jednym z takich starych budynków (pod numerem 15) działał po ostatniej wojnie zakład szczotkarski należący do Józefa Bazana. Obok, w piętrowej kamienicy funkcjonował usługowy zakład szklarsko-ramiarski. Na starych zdjęciach widać jego drzwi i niewielkie okna. Uwieczniono też szyld. 

Rupieciarnia, wschodni bazar? 

– Zakład należał do Czesława Wagi, mojego ojca – mówi Adam Waga. – Działał on w sumie przez pół wieku, od 1946 r., w budynku stojącym na rogu ulic Ormiańskiej i Pereca, a potem został przeniesiony do miejsca, które widać na jednej z archiwalnych fotografii. Pamiętam go dobrze. Kamienica, w której działał, była chyba jeszcze pożydowska. Te pomieszczenia ojciec wynajmował jednak od miasta. Były niskie. Stojąc, można było dotknąć ręką sufitu. Tak było w pomieszczeniu, gdzie przyjmowano klientów i wykonywano prace. 

Adam Waga zapamiętał, że w piwnicy tego rodzinnego zakładu przechowywano szklane odpady. Przez lata nazbierało się ich naprawdę bardzo dużo. 

– Zakład ojca działał do początku lat 70. ub wieku. Gdy go zlikwidowano, trzeba było usunąć te szklane pozostałości. Działo się to już w latach 90., gdy w tym miejscu miała powstać siedziba Liceum Plastycznego – wspomina pan Adam. – Nie było to łatwe. Pamiętam, że wywrotka musiała obracać sześć razy, aby wywieźć zebrane szkło. Dopiero wtedy udało się piwnicę opróżnić!

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama