Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 09:28
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Zwierzyniec: Świadek wielkiej historii

Uroczystości odbyły się w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Zwierzyńcu, w miejscu, gdzie funkcjonował kiedyś niemiecki obóz przejściowy. W niedzielę (18 sierpnia) obchodzono tam 76. rocznicę rozpoczęcia jego likwidacji. Po tym strasznym miejscu pozostała tylko jedna, drewniana tablica. Jej historia jest niezwykła.
Zwierzyniec: Świadek wielkiej historii
Tablica "witała" więźniów zwierzynieckiego obozu. Jej reprodukcję umieszczono na symbolicznej bramie do tego ponurego miejsca.

Na początku lat 90. do Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu zgłosił się Bogdan Szuty, mieszkaniec miejscowości Wywłoczka – mówi Urszula Kolman, burmistrz Zwierzyńca, która przez kilkanaście lat była także dyrektorem tej placówki. –  Opowiadał, że gdy był kilkunastoletnim chłopcem uczestniczył w rozbiórce dawnego obozu w Zwierzyńcu. Wówczas znalazł tablicę obozową z niemieckim napisem.

Nastolatek wrzucił ją wówczas na wóz konny, a potem została ona użyta w rodzinnej stodole, jako część tzw. zapola (lub sąsieku – chodzi o miejsce na zboże – przyp. red.). W ten sposób tablica przetrwała kilkadziesiąt lat. 

Grupa Budowlana Kirchnoff

Bogdan Szuty zadeklarował, że mógłby tablicę oddać ZSDiOŚ. Takiej okazji nie wolno było przepuścić. Szkoła zdeponowała ową tablicę. Ma ona wielkość ok. 1 metra na ok. 80 cm. Umieszczono na niej napis w języku niemieckim "O.T. Stȕtzpunkt Baugruppe Kirchnoff" (Grupa Budowlana Kirchnoff). W zamian za ten unikatowy podarunek zwierzynieccy uczniowie dorobili w stodole gospodarza brakujący fragment zapola. 

Czym jednak była tak naprawdę ofiarowana tablica? – W niemieckim obozie istniały dwie bramy. Główna i boczna. Tablica, którą otrzymaliśmy była prawdopodobnie umieszczona przy owym drugim wejściu. Przy głównym była podobna, ale napis wykonano nieco inną czcionką – zastanawia się burmistrz Urszula Kolman. – Próbowałam te przypuszczenia potwierdzić. Pytałam o tę tablicę byłych więźniów obozu, ale oni nie pamiętali takich szczegółów. Niektórzy tłumaczyli, że byli skupieni na tym, żeby w obozie po prostu przetrwać.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanegoAutor komentarza: O kulach jeszcze lepiej.Treść komentarza: .Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:10Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: HenioTreść komentarza: Jak to urzędnicy, myślę tylko o sobie, mamy 21 wiek a problem jest ten sam, znieczulica.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: TrgdTreść komentarza: Rozumiem, że za stworzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym prawo jazdy zostało zatrzymane i wystawiono skierowanie na powtórny egzamin?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 17:21Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: MartaTreść komentarza: Prywata mi nikt nie zapewnia parkingu w pracyData dodania komentarza: 21.11.2024, 17:14Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: !Treść komentarza: Wojnę z Rosją zaczął Zachód w 2014 roku organizując Majdan w KijowieData dodania komentarza: 21.11.2024, 16:25Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwce
Reklama