Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 01:50
Reklama
Reklama

Zamojskie ulice. Dworzec, amfiteatr i stare "Zatyłki"

Ulica Waleriana Łukasińskiego najbardziej zmieniła się w ostatnich kilkudziesięciu latach w okolicy placu Stefanidesa. Nie funkcjonuje już dworzec, z którego kiedyś codziennie korzystały tysiące mieszkańców naszego regionu. Zburzono także budowany w czynie społecznym amfiteatr. Sama ulica została w tej części miasta "przesunięta" w nieco inne miejsce.
Zamojskie ulice. Dworzec, amfiteatr i stare "Zatyłki"
Nowej Bramie Lubelska przy ul. Łukasińskiego. Była to wówczas poczekalnia dworca PKS. 1962 rok

Autor: Fot. ze zbiorów APZ.

Wszystkie te zmiany są ciekawe. Bo ulica Łukasińskiego należy do najstarszych w Zamościu. Przebiegała pomiędzy murami fortecznymi (kurtynami, bastionami) a miejskimi kamienicami i innymi zabudowaniami. Niektórzy piszą o niej czasami jako o rodzaju "wewnętrznej obwodnicy" Starego Miasta. To tędy przemieszczało się wojsko w dawnej twierdzy, przetaczano armaty czy beczki z prochem. 

Nazwa ulicy zmieniała się przez wieki. Mówiono o niej jako o trakcie "Za murami", a w XVIII w. były to "Zatyłki". Potem tę ulicę zwano "Brukowaną", "Wałową", a w 1917 r. przemianowano ją na Waleriana Łukasińskiego. 

Mięso warunkowo zdatne

Taka nazwa obowiązuje do dzisiaj (tylko podczas II wojny światowej Niemcy przechrzcili ją na Festungstrasse). W sąsiedztwie tej bardzo ważnej dla Zamościa ulicy funkcjonował kiedyś dworzec PKS. Działał w latach 1960-1975. Każdego dnia z tego miejsca odjeżdżało nawet do ośmiu tysięcy pasażerów. Urządzono tam kilkanaście stanowisk autobusowych, z których odjeżdżano do Warszawy, Łodzi, Krakowa oraz większości miejscowości na Zamojszczyźnie. Obok pobliskiej Nowej Bramy Lubelskiej funkcjonował popularny bufet. Można tam było kupić piwo, ale także oranżadę, kanapki, śledzie w śmietanie oraz słodycze. W sąsiedztwie otwarto dworcową kasę oraz poczekalnię. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

archeo 03.09.2019 21:31
ta studnia nie była zabytkowa, lecz zasilana z sieci wodociągowej, Wybudowana w 1956-7 podczas budowy targowiska. Konstrukcja - ściany betonowe obłożone wapieniem józefowskim.

Zamoscianin 03.09.2019 16:03
Nowoczesny budynek wlepiony w zabytki a co stało się z zabytkową studnią konserwator zabytków postawił na swoim podwórku, was wszystkich powinno powiesić za ja...

zamoscianin starej daty 03.09.2019 11:01
a dlaczego Kronika zamojska nie pisze o nowopowstajacym domu przy Lukasinskiego pomysl zydowski a prezydent dal zgode na jego budowe -co redaktorzy boicie sie ruszyc ten bulwersujacy temat

Polak 03.09.2019 20:02
Zgodę wydała chyba pani dyrektor Wydziału Budownictwa?

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama