Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:16
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamojskie ulice. Ormiańska w orientalnym klimacie

Nazwa ulicy Ormiańskiej w Zamościu nie zmieniła się przez ponad 400 lat. Jest to także jedna z najstarszych i najpiękniejszych ulic, zwłaszcza w tzw. części przyrynkowej. Tutaj stoją słynne, bogato dekorowane kamienice ormiańskie. Nie zawsze było jednak w tej części miasta tak pięknie.
Zamojskie ulice. Ormiańska w orientalnym klimacie
Ulica Ormiańska w 1920 r. Widać zabytkowe kamienice oraz Ratusz.

Autor: Fot. ze zbiorów Muzeum Zamojskiego w Zamościu.

Reprezentacyjnie było, ale od frontu. Od strony podwórek to wszystko wyglądało kiedyś jak jakiś obóz, rozkopany plac budowy czy cygański tabor. Strach tam było wejść, bo unosił się w całej okolicy okrutny smród. Na Starym Mieście nie było wówczas kanalizacji, więc podobne doznania gwarantowały wszystkie podwórka dawnej starówki – opowiada z przekąsem jeden z mieszkańców tej części Zamościa. – Pamiętam, że w zaułkach tej ulicy często czaiły się jakieś typy spod ciemnej gwiazdy. Pito tam także wódkę, hałasowano.

Chatynka jak z rosyjskiej bajki?

Zachowało się wiele starych zdjęć ulicy, które mogą tę dość dramatyczną opowieść potwierdzić. Widać na nich, że nie zmieniła się ona właściwie w swojej części mającej "charakter reprezentacyjny". Na zdjęciu z 1917 r. uwieczniono np. elewacje kamienic ormiańskich i ich charakterystyczne, piękne podcienia. Właściwie budynki od strony Rynku Wielkiego wyglądają tak jak dzisiaj. Na fotografiach brakuje jedynie charakterystycznych attyk, które odtworzono później. Na innych archiwalnych fotografiach uwagę zwracają jednak różne przybudówki, podziurawione daszki i drewniane budki, które stały wciśnięte w stare mury. 

Najwięcej istniało ich chyba na podwórkach zabytkowych kamienic. Na jednym ze zdjęć widać nawet budowlę przypominającą chyląca się do ziemi, wiejską chatynkę z okiennicami, spadzistym dachem, krzywymi oknami i wysokim kominem. Wygląda ona jakby żywcem wyjęta z jakiejś rosyjskiej bajki. Obok niej uwieczniono mur starej kamienicy, drewniane przybudówki i... wałęsającego się psiaka. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama