Obaj panowie złożyli na początek wieniec pod tablicą upamiętniającą odbicie więźniów z komunistycznego więzienia w Zamościu przez oddział żołnierzy Armii Krajowej. Później odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami zamojskiego więzienia. Obejrzeli również prezentację multimedialną o działaniach podejmowanych przez Zakład Karny w Zamościu m.in. o inicjatywach upamiętniających 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wiceminister chwalił także współdziałanie jednostki ze środowiskiem lokalnym pracodawców i wysokie wskaźniki w obszarze zatrudnienia osadzonych.
– W Zakładzie Karnym w Zamościu pracuje 62% ogólnej populacji osadzonych, co znacznie przekracza wypracowany średni wskaźnik w okręgu lubelskim. Jeszcze lepiej prezentuje się osiągnięta wartość zatrudnionych spośród osadzonych zdolnych do pracy, wynosi bowiem ok. 92%. Codziennie około 100 osadzonych opuszcza więzienne mury by świadczy pracę na rzecz kontrahentów zewnętrznych i społeczności lokalnej. Aktualnie skazani zatrudniani są przez 35 kontrahentów zewnętrznych, z czego 18 oferuje zatrudnienie odpłatne – informuje mjr Maciej Baniak z ZK w Zamościu.
Podsumowaniem wizyty było oprowadzenie ministra wraz z dyrektorem okręgowym po terenie jednostki przez dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu płk. Dariusza Bernata. Goście zapoznali się z warunkami odbywania kary pozbawienia wolności przez osadzonych, przyjrzeli się realizowanym na terenie jednostki inwestycjom oraz obejrzeli stosowane w zakładzie karnym zabezpieczenia techniczno – ochronne. Dyrektor jednostki przybliżył ministrowi realizowane w jednostce oddziaływania terapeutyczne dla osadzonych, posługi religijne, zarówno w kaplicy rzymskokatolickiej jak i prawosławnej oraz zajęcia dla osadzonych realizowane w kompleksie kulturalno – oświatowym.
Napisz komentarz
Komentarze