Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:22
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamojskie ulice. Miejsce pełne życia

Ulica doktora Ludwika Zamenhofa w Zamościu ma blisko 240 metrów długości. Należy do najstarszych zamojskich traktów. Wytyczono ją jeszcze ok. 1580 roku. Na początku składała się z dwóch części. Odcinek od strony zachodniej zwano ul. Chełmską, a od strony wschodniej – Horodelską.
Zamojskie ulice. Miejsce pełne życia
To zdjęcie wykonano w 1939 r. Widać na nim ulicę Zamenhofa od strony Akademii Zamojskiej

Pod koniec XIX w. cały trakt przemianowano na ul. Żydowską. Nie bez powodu. Znajdowało się w tej części miasta wiele domów, których właścicielami byli wyznawcy religii mojżeszowej. W sąsiedztwie stała także okazała, murowana synagoga, istniał kahał i funkcjonowała mykwa, czyli popularna łaźnia żydowska. 

W 1927 r. zmieniono nazwę ulicy na Ludwika Zamenhofa (właściwie nazywał się Eliezer Lewi Samenhof). W ten sposób uczczono znanego lekarza okulistę, nominowanego aż... osiem razy do Pokojowej Nagrody Nobla. 

Podwórkowe bijatyki

Zamenhof był cenionym twórcą języka nazywanego esperanto, który stał się bardzo przydatny w międzynarodowej komunikacji. W wielokulturowym Zamościu to kiedyś doceniano. Podczas II wojny światowej ulicę Zamenhofa przemianowano na Molkereistrasse, czyli Mleczarską (od działającej przy niej mleczarni). W 1950 r. przywrócono jej jednak imię twórcy esperanto. 

Historia tego staromiejskiego traktu od wieków łączy się z dziejami sąsiedniego Rynku Solnego. Ta część miasta zawsze tętniła życiem. Tak było także w czasach PRL-u.

– Urodziłem się w 1954 r. w kamienicy przy ul. Zamenhofa, która stała jednocześnie w sąsiedztwie Rynku Solnego, zwanego wówczas placem Solnym – wspomina Marek Jawor, zamojski fotograf, regionalista, wydawca oraz autor publikacji o Zamościu. – Moi rodzice mieli mieszkanie na drugim piętrze tego budynku. Wśród okolicznych mieszkańców było wiele rodzin wielodzietnych i wielopokoleniowych. Niektóre kamienice były wręcz przeludnione. Pamiętam, że mężczyźni zwykle pracowali na kolei lub wykonywali inne, często proste zawody, a kobiety opiekowały się głównie gromadkami dzieci w domach. 

Z opowieści pana Marka wynika, że mieszkańcy tej części miasta żyli ze sobą w znacznie większej zażyłości niż dzisiaj. Tak było także na okolicznych podwórkach.  

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ja 24.10.2019 16:15
Mieszkałem na ul. Ormiańskiej 17. rocznik 1957

Jurek 23.10.2019 11:30
Urodziłem się na ul.ormiańskiej 17. m.3

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama