Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:16
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamojskie ulice. Tutaj ludzie żyli w zgodzie

– Urodziłem się w kamienicy przy ul. Grodzkiej 7, w pokoju na pierwszym piętrze. Mieszkaliśmy w tym domu z dziadkami oraz Markiem Grechutą i jego mamą – mówi Wojciech Wiszniowski, brat cioteczny słynnego wokalisty i kompozytora Marka Grechuty. – W czasach naszej młodości okoliczne kamienice, ulica, podwórka i Stare Miasto było bardzo zaniedbane. Miało jednak niepowtarzalny charakter!
Zamojskie ulice. Tutaj ludzie żyli w zgodzie
Zdjęcie w 1921 r. wykonał Jan Bułhak. Widać na nim ul. Grodzką od strony Rynku Wielkiego w Zamościu.

Autor: Fot. ze zbiorów Muzeum Zamojskiego w Zamościu

Salomea Michał Stryjkowie, dziadkowie Marka Grechuty oraz Wojciecha Wiszniowskiego, byli przez wybuchem II wojny światowej właścicielami kamienicy przy ul. Grodzkiej 7 na zamojskiej starówce. Mogli się też pochwalić pokaźnym majątkiem. Do nich należała m.in. restauracja Adria (działała w budynku przy ul. Staszica, dzisiaj funkcjonuje tam Bar Asia). 

Państwo Stryjkowie mieli dwie córki: Zofię i Wandę. Mieszkały w rodzinnej kamienicy także po zamążpójściu. 

Idzie się! Idzie się!

Wojciech był synem Zofii. Przyszedł na świat w kamienicy przy ul. Grodzkiej 7 23 stycznia 1945 r. Marek był natomiast synem Wandy. Urodził się kilkanaście miesięcy po swoim ciotecznym bracie – 10 grudnia 1945 r. Jego chrzciny odbyły się w kwietniu 1946 r. Co ciekawe, jego rodzicami chrzestnymi zostali: Elżbieta, najstarsza siostra Zygmunta – ojca Marka oraz Witold Wiszniowski, szwagier pani Wandy oraz ojciec Wojciecha Wiszniowskiego.

– Marek także urodził się na pierwszym piętrze naszej kamienicy, ale w środkowym pokoju – wspomina pan Wojciech. – Budynek, w którym mieszkaliśmy, wyglądał dobrze, ale... może w pierwszych latach po założeniu Zamościa. Nie gdy byliśmy młodzi! Tak jak sąsiednie kamienice, nawierzchnia ulic i w ogóle cała starówka, wymagał w połowie XX w. gruntownych remontów. Cała dzielnica była zresztą wówczas odrapana, brudna, stęchła, rozsypująca się. Kłopotem były także wspólne ubikacje na podwórkach. Najgorzej, gdy szamba były przepełnione i wybierano je wiadrami. Trudno było wtedy ten fetor wytrzymać.

Mieszkańcy kamienic wylewali nieczystości także z okien wprost na ulicę. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zamościanin 20.11.2019 10:21
Do Żenady!! Nie wiem kto ty jesteś człowiecze marny! Mam przeczucie, że jeden z dzisiejszych najmądrzejszych i wszechwiedzących. Napisz coś mądrego o Zamościu jego historii i wielkich ludziach którzy tutaj żyli i tworzyli .Kim jesteś mały robaczku.Zastanów się i napisz co ty zrobiłeś dla tego miasta jego kultury i ludzi .

Stanisław 19.11.2019 18:56
Jestem rodowitym zamościaninem choć troszeczkę młodszym od śp.Marka i Wojciecha.Przez pewien czas chodziliśmy do I LO im Jana Zamojskiego w Zamościu.Znałem Marka osobiście.Pamiętam jego koncerty w szkolnej auli pod kierunkiem świetnej polonistki do dziś mieszkanki Zamościa.Wojtek to też wspaniały człowiek i kolega.Były wtedy inne ale wspaniałe czasy.One się już nigdy nie wrócą.Padwa Północy była bardzo zaniedbana.Dopiero przed mającymi się odbyć Centralnymi Dożynkami w 1980 r. z udziałem Edwarda Gierka Zamość trochę poddany był remontowi i zmienił wygląd.Teraz to co innego.Perła Północy zyskała należny blask i koloryt.NALEŻY TAK TRZYMAĆ. NALEŻY pomyśleć O REMONCIE INNYCH BARDZO ZANIEDBANYCH OBIEKTÓW W OBRĘBIE STARÓWKI PANIE PREZYDENCIE PROPONUJĘ SPACER I SPORZĄDZENIE NOTATKI W SWOIM NOTESIE I WYTYPOWANIE KOLEJNOŚĆ REMONTÓW KAMIENIC ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W OPŁAKANYM STANIE , KTÓRE ZĄB CZASU NADGRYZŁ BO NIE TYLKO NALEŻY DBAĆ O FRONT ALE TEZ I O ZAPLECZE. POZDRAWIAM

Żenada 20.11.2019 08:55
to dlaczego nie dbaliście o to mienie. Dlaczego wszystko rozpierol .... ? Roszczeniowcy

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama