Byli to mieszkańcy prawie 300 miejscowości. Wielu wygnanych zginęło potem w niemieckich obozach koncentracyjnych oraz zmarło z chorób i wycieńczenia. Mieszkańcy naszego regionu nigdy o tym nie zapomnieli. Uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia odbyły się w niedzielę (24 listopada) w Skierbieszowie. Odprawiona została tam msza w intencji ofiar, były okolicznościowe przemówienia i ceremonia przy miejscowym pomniku.
W Zamościu podobne uroczystości odbędą się w środę (27 listopada). Ich uczestnicy spotkają się o godz. 10 na mszy w kościele Michała Archanioła. Potem przejdą ulicami miasta przed pomnik Ofiar Faszyzmu. Tam (ok. godz. 11) zaplanowano ceremoniał wojskowy oraz wygłoszone zostaną okolicznościowe przemówienia.
Następnie zaplanowano uroczystości w pobliskim Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny. W programie kolejne przemówienia oraz część artystyczna w wykonaniu uczniów. Nie tylko.
Podczas środowych uroczystości dr Beata Kozaczyńska, autorka m.in. kilku znakomitych książek i albumów opisujących wysiedlenia Zamojszczyzny oraz tragiczne losy Dzieci Zamojszczyzny otrzyma medal "Zasłużony dla Zamościa". Wręczy go Andrzej Wnuk, prezydent tego miasta.
Na zakończenie w ZSP nr 4 zostanie otwarta wystawa pt. "Dzieci Zamojszczyzny – historie prawdziwe".
Napisz komentarz
Komentarze