Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 05:30
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Peowiak Dziuba zwany Wołodyjowski

638 ochotników z Zamościa chciało ruszyć we wrześniu 1938 r. na pomoc Zaolziu.
Peowiak Dziuba zwany Wołodyjowski

We wrześniu 1938 roku w Zamościu sformułował się ochotniczy batalion Korpusu Zaolziańskiego, aby ruszyć "na pomoc orężną rodakom za Olzy". Jego współtwórcą był Wacław Dziuba, peowiak, urzędnik Powiatowej Komendy Uzupełnień w Zamościu.

Sprawa Zaolzia, czyli Śląska Cieszyńskiego, była zadrą między Polską a Czechosłowacją przez cały okres międzywojnia. W 1920 roku Czesi wykorzystując tragiczne położenie, w jakim znalazła się Polska w obliczu nawały bolszewickiej, przekonali mocarstwa zachodnie, aby nie organizować na spornym terenie plebiscytu, ale arbitralnie przekazać ten teren Czechosłowacji. Po przejęciu Śląska Cieszyńskiego władze czechosłowackie zaczęły marginalizować, prześladować Polaków i prowadzić wobec nich politykę asymilacyjną.

Karta odwróciła się 30 września 1938 roku po konferencji monachijskiej, konsekwencją której było przyłączenie 40 proc. terytorium Czechosłowacji do Wielkiej Rzeszy. Pod koniec  września rząd polski zażądał od władz Czechosłowacji korekty granicy polsko-czeskiej na  Zaolziu według rozgraniczenia etnicznego. Ultimatum to zostało przyjęte. Polska dzięki odzyskaniu Zaolzia w październiku 1938 roku powiększyła się o blisko 800 km kw. (teren zamieszkały przez 200 tys. Polaków).

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

POLSKA KŁAMIĄCA 22.12.2019 18:43
Aneksja Zaolzia tak ,Aneksja Krymu nie . Polityka i własna interpelacja historii w tym nasi popis -y są wporządku . Jak Kali kraść to dobrze ,a jak Kale ukraść be .

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama