Kamień stanął na placu przy Szkole Podstawowej w Babicach. Miejsce to jest nieprzypadkowe. Obelisk stoi na działce po byłej prawosławnej plebanii, w której 130 lat temu urodził się Konstanty, później Mateusz Siemaszko.
Bp płk Mateusz Siemaszko (1894-1985) urodził się w Babicach. Po ukończeniu gimnazjum i seminarium duchownego w Chełmie wstąpił do Wojska Polskiego (1920 r.), biorąc udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po demobilizacji poświęcił się działalności duszpasterskiej, m.in. w Tarnogrodzie. Został kapelanem wojskowym i piastował różne funkcje duszpasterskie w wojsku, zarówno w kraju, jak i za granicą. W 1938 roku przyjął sakrę biskupią. Po prawie roku ówczesny wikariusz diecezji wileńskiej przeniósł się do Francji, a w styczniu 1945 znalazł się w Londynie, gdzie otrzymał awans na pułkownika. Był też zastępcą prawosławnego biskupa wojskowego Sawy i szefem duszpasterstwa prawosławnego w 1. Korpusie Wojska Polskiego w Szkocji. W czasie II wojny światowej współpracował z polskim rządem emigracyjnym, a po wojnie zamieszkał w Londynie, gdzie zmarł. W 2012 r. jego szczątki zostały sprowadzone do Polski i spoczęły na cmentarzu prawosławnym w Warszawie.
Przy ekshumacji był m.in. obecny Prawosławny Ordynariusz Wojskowy arcybiskup Jerzy, który uczestniczył we wtorkowej uroczystości w Babicach. Razem z ordynariuszem Diecezji Lubelsko-Chełmskiej arcybiskupem Ablem poprowadzili krótkie nabożeństwo z udziałem wojska, przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Szkoły Podstawowej w Babicach i mieszkańców okolicznych miejscowości.
Uroczystość zgodnie z ceremoniałem wojskowym odbyła się w asyście kompanii honorowej 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego. Poprowadził ją inicjator upamiętnienia biskupa Mateusza ksiądz porucznik Karol Wilkiel, a symbolicznego odsłonięcia kamienia dokonali arcybiskup Abel, arcybiskup Jerzy, dyrektor lubelskiego oddziału IPN Robert Derewenda, Magdalena Sawka z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz wójt gminy Obsza Andrzej Placek.
Uroczystość miała ekumeniczny charakter. Wśród gości byli księża z parafii rzymskokatolickiej w Łukowej, do której należą Babice, z proboszczem księdzem Waldemarem Kostrubcem, a opiekę nad miejscem upamiętnienia biskupa Mateusza przejęła Szkoła Podstawowa w Babicach.
Organizatorami tego wydarzenia były: Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Napisz komentarz
Komentarze