Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:54
Reklama
Reklama

Śmieciowa rewolucja. Jak segregować odpady?

Od Nowego Roku trzeba inaczej niż dotychczas segregować odpady. Na czym polegają zmiany? Poniżej obszerne wyjaśnienia, jakie ukazały się na stronie internetowej Urzędu Miasta Zamość.
  • Źródło: Urząd Miasta Zamość
Śmieciowa rewolucja. Jak segregować odpady?

Autor: Fot. pixabay.com

Po kilku latach funkcjonowania systemu segregacji odpadów, który przyjął się w naszym mieście (co potwierdza coroczny wzrost poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła) mieszkańców czekają jednak zmiany.

Najważniejszą z nich jest obowiązek wydzielenia z frakcji odpadów zmieszanych odpadów ulegających biodegradacji tzw. bioodpadów. Do pojemników i worków koloru brązowego będą musiały trafić warzywne i owocowe obierki, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe, resztki jedzenia, ale bez mięsa, kości i tłuszczów, trawa, liście. Musimy pamiętać o tym, aby wyrzucać te odpady bez żadnych opakowań, woreczków czy papieru.

Mieszkańcy domów jednorodzinnych dostali już brązowe worki przeznaczone właśnie na bioodpady, które będą odbierane bezpośrednio z nieruchomości od 1 listopada do 31 marca, z częstotliwością raz w miesiącu, a od 1 kwietnia do 31 października- co dwa tygodnie. Worki zostaną sukcesywnie zastąpione od 2 kwartału 2020r. brązowymi pojemnikami na bioodpady.

Jeżeli chodzi o zabudowę wielorodzinną, to część dotychczasowych pojemników metalowych na odpady zmieszane zostanie oznaczonych brązowymi naklejkami z napisem BIOODPADY. Pojawią się też brązowe pojemniki i tam mieszkańcy bloków mają obowiązek wrzucania odpadów ulegających biodegradacji. W zabudowie wielorodzinnej odpady będą odbierane od 1 kwietnia do 31 października raz  w tygodniu, a od 1 listopada do 31 marca raz na dwa tygodnie.

Od 1 stycznia z domów jednorodzinnych odbierane będą również dwie pozostałe frakcje: szkło i papier. Makulatura zbierana będzie w niebieskie worki, natomiast szkło (zarówno białe jaki i kolorowe) w zielone worki.  

Aby segregacja odpadów nie sprawiała mieszkańcom kłopotów, Miasto Zamość przygotowało ulotkę pn. „Poznaj super piątkę”, w bardzo prosty sposób opisano co i gdzie należy wyrzucać. Publikacja jest niewielka, a przez to wygodna- można ją zawiesić np. na lodówce lub w pobliżu kosza na śmieci, by w każdej chwili móc sprawdzić czy domowe odpady segregujemy prawidłowo. Ulotka w ostatnich dniach roku trafiła do pierwszych gospodarstw domowych i zamojskich restauratorów. Stopniowo będzie docierać do pozostałych domów i mieszkań na przykład wraz z decyzją podatkową.

Na stronie internetowej www.zamosc.pl w pierwszych dniach stycznia pojawi się specjalna zakładka. Znajdą się tam najważniejsze informacje dotyczące segregowania odpadów, adresy Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, a także materiały informacyjne i ulotka gotowa do wydruku. Plakaty trafią na osiedla, do autobusów MZK, na słupy ogłoszeniowe, a także do miejskich placówek (OSiR, ZDK). W kampanii informacyjno- edukacyjnej prowadzonej przez Miasto będą wykorzystane m.in. materiały kampanii „Piątka za segregację” realizowanej przez Ministerstwo Klimatu. Zamojska kampania to m.in. ulotki, plakaty, social media (fanpage akcji), spotkania z mieszkańcami, akcje edukacyjne w szkołach i przedszkolach.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Klops 19.01.2020 10:09
Kpina, ceny 100% w górę a ja mam im szykować odpady gotowe pod rycykling i kompost żeby na tym zarabiali. Jak za takie coś czynsz potanieje to pomyślimy.

Skierbek72 31.12.2019 15:12
Za taką segregację odpadów to się jeszcze płaci mieszakńcom w normalnych państwach tak jak np. Holandia a u nas od nowego roku podwyżka penie o 100% !

Zamościanka 30.12.2019 20:17
To jak dużą kuchnię i podwórze muszę mieć, żeby pomieścić te wszystkie worki i kubły

Piotr 30.12.2019 09:49
Niby wszystko już trafiło a worków nie mam tym bardziej ulotki nie widziałem.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama