Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:04
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamojskie ulice. "Snopy" naszą dumą

Ulica Łanowa stanowi właściwie jedną całość z ul. Błonie. W sumie liczą one ponad 1,3 km długości i mają ważne znaczenie dla całego Zamościa. Tędy można dojechać m.in. do lotniska w "Mokrem" oraz do wielkiego targowiska, które funkcjonuje na nim w każdą niedzielę. To też jedna z najważniejszych "arterii" komunikacyjnych os. Karolówka.
Zamojskie ulice. "Snopy" naszą dumą
Cegielnia "Zamościanka" na Karolówce. Zdjęcie wykonano pod koniec lat 40. ub. wieku.

Ta część miasta zmienia się. Pamiętam, że w miejscu, gdzie stoi teraz Dom Towarowy "Snop", ten najbliższy szkoły nazywanej "Mechanikiem", istniały tereny dużej spółdzielni ogrodniczej. Można tam było zobaczyć charakterystyczne, duże i podłużne kopce ziemne, w których zimą przechowywano różne warzywa, m.in. pietruszkę i marchewkę. Potem trafiały do wszystkich sklepów w mieście. Te kopce były charakterystyczne – opowiada Wiesław Nowakowski, który wychował się na Karolówce. – Mój dom rodzinny stał przy ul. Klonowej, ale ulica Łanowa była po sąsiedzku. Znałem zresztą bardzo dobrze cała dzielnicę. 

Kocie łby i spółdzielnia

Wiesław Nowakowski (urodził się w 1959 r.) pamięta, że przy ul. Łanowej stały kiedyś głównie domy jednorodzinne. Przy nich działały gospodarstwa: większe i mniejsze. 

– Na całej Karolówce było kiedyś wiele rodzin kolejarskich. Jednak ludzie utrzymywali się także z rolnictwa. Uprawiano tytoń, zboże, ale też truskawki czy agrest. Obok funkcjonowała spółdzielnia, więc nie było kłopotów ze zbyciem płodów rolnych – wspomina Nowakowski. – Owoce zawożono do owej spółdzielni wózkami, a czasami zdarzało się, że ludzie nosili je tam w koszyczkach. Bo gdy się oddało dwa kilogramy porzeczek, można było za to kupić np. chleb. Nic się kiedyś nie marnowało. 

Wiesław Nowakowski wspomina dawne czyny społeczne na Karolówce. Dzięki nim wiele dobrego udało się w okolicy zrobić. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama