Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:52
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamojskie ulice. Gościniec starolwowski

Ulica Świętego Piątka w Zamościu ma długość ok. 940 metrów. Stoją przy niej obecnie głównie domy jednorodzinne, duży Pawilon Handlowy "Marcin" i sklep PSS "Społem" oraz Masarnia "Sikora". Można tam także zobaczyć jedną z najdziwniejszych kapliczek na Zamojszczyźnie. Jest ona fascynująca!
Zamojskie ulice. Gościniec starolwowski
Zdjęcie wykonał Stanisław Orłowski w 1975. Widać na nim ulicę Orląt Lwowskich od strony skrzyżowania z ulicami: Żdanowską i św. Piątka. Taka zabudowa istniała kiedyś w całej okolicy. Część ze sfotografowanych domów już nie istnieje.

To pochodzący z XVII w., ośmioboczny cokół, który podtrzymuje kapliczkę ze scenami Męki Pańskiej. Budowla ma ok. 7 metrów wysokości. Nazywany jest figurą św. Piątka i jest niemym, bardzo ważnym, świadkiem rozwoju zamojskich przedmieść. Można o ich dziejach opowiadać bardzo długo. 

Domy na przedpolu twierdzy

– Historia zamojskich przedmieść jest fascynująca – mówi dr Agnieszka Szykuła-Żygawska, historyk sztuki, regionalistka, autorka kilku książek – Istnieje przecież ponad 50 lokalnych nazw związanych z przysiółkami czy zakątkami, które już w Zamościu nie istnieją. Bo należy pamiętać, że historia przedmieść jest związana z dziejami twierdzy. Były one palone przez obce wojska, przebudowywane, zmieniane. W tym kontekście stara figura św. Piątka ma naprawdę wielkie znaczenie. Zachowała się przecież pomimo wielu dziejowych burz. 

Ulica św. Piątka ma swój początek przy skrzyżowaniu z ul. Żdanowską, Lipską i Orląt Lwowskich, a kończy się przy skrzyżowaniu z dzisiejszą ul. Młyńską, niedaleko ul. Krasnobrodzkiej. W XVI i XVII w. te tereny stanowiły część przedpola zamojskiej twierdzy.  Były one wówczas właściwie puste. Wiadomo, iż w 1591 r. w założonym kilkanaście lat wcześniej Zamościu istniały 282 nieruchomości. Z czego na przedmieściach stało tylko 69 domów. Nie tylko. Za zamojską Bramą Szczebrzeską był duży młyn. Na Przedmieściu Lubelskim istniał natomiast folwark ordynacki z sadem oraz dwa drewniane budynki, które mogły być "pańskimi" stajniami. To się powoli zmieniało. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zawisza Ciemny 18.01.2020 06:38
Fotka wypisz-wymaluj z dzisiejszej Rosji

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama