Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:22
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamojskie ulice. Gdy ludzie obrazili się na park

Ulica Przemysłowa w Zamościu ma długość ponad 680 metrów. Powstała jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku. Kiedyś łączyła ul. Obwodową (dzisiaj Peowiaków) z obecną Powiatową. Ulica pierwotnie przebiegała jednak nieco inaczej niż obecnie.
Zamojskie ulice. Gdy ludzie obrazili się na park
Magazyny PZGS "Samopomoc Chłopska" przy ul. Przemysłowej w Zamościu. Zdjęcie wykonano w latach 60. ub. wieku. Ze zbiorów APZ.

W połowie XIX w. została ona "skierowana" bardziej prostopadle do ul. Obwodowej. Łatwo możemy to sobie wyobrazić. Jej pozostałością jest bowiem cmentarna alejka, którą możemy oglądać w części nekropolii znajdującej się najbliżej ul. Przemysłowej. 

W latach 60. ub. wieku znów jednak przebieg ulicy zmieniono. Dlaczego? 

Czynnik kapitalistyczny

– Z konieczności. Pamiętam, że poszerzono wówczas cmentarz parafialny. W związku z tym ulica Przemysłowa została przesunięta w stronę dzisiejszego starego szpitala. Zyskano wówczas teren na nowe pochówki – tłumaczy Wojciech Wiszniowski, regionalista oraz brat cioteczny Marka Grechuty, wokalisty i kompozytora. – Jednak gdy się jest w tej części miasta, łatwo zauważyć, że zakręt, który wtedy powstał, jest jakby trochę...  nienaturalny.

Wojciech Wiszniowski podkreśla, że ta okolica zawsze miała charakterystyczny, przemysłowy charakter. W XIX w. funkcjonowała przy niej słynna kaflarnia należąca do Andrzeja Dziuby. Wyrabiano w niej nie tylko różnego rodzaju kafle (zwyczajne, berlińskie, "gładkie majoliki"), "przybory piecowe i kuchenne" oraz przenośne, glazurowane piecyki. W jej sąsiedztwie otwarta została także cegielnia należąca do Józefa Czernickiego. Weszła ona potem w skład kompleksu przemysłowego "Ziemianin". 

Była to pierwsza spółka akcyjna w Zamościu. Utworzono ją w 1918 r. Na jej czele stali: Adam Sajkiewicz, Julian Wyszyński i Adam Bakraba. Spółka zajmowała się m.in. handlem płodami rolnymi. Realizowała także dostawy dla wojska. W 1923 r. przy ul. Przemysłowej uruchomiono w "Ziemianinie" m.in. fabrykę i skład narzędzi rolniczych, olejarnię, młyn, kaszarnię i szczotkarnię. Podobno istniała tam także palarnia kawy i fabryka marmolady. Kto tam wówczas pracował? 

Więcej o historii ulicy Przemysłowej tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Bolo 29.01.2020 10:58
Bzdury, co ten Wojciech opowiada?

Mira 28.01.2020 16:53
W latach 50 do 62r pracował mój tato Wacław Cisek.

???????? 28.01.2020 09:26
"brat cioteczny Marka Grechuty" - do czego to ma służyć ?

£ajzo 29.01.2020 21:45
Do tego zebys popisał się swoją głupotą w sieci

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama