Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 20:23
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Emisariusz z Bodaczowa

Opowieść o życiu Szymona Tokarzewskiego – agitatora powstania styczniowego.
Emisariusz z Bodaczowa

Agitator powstania styczniowego, współpracownik księdza Piotra Ściegiennego, carski więzień i zesłaniec dzielący katorgę na dalekiej Syberii z Fiodorem Dostojewskim. Tak w skrócie można napisać o pochodzącym z Bodaczowa Szymonie Tokarzewskim. Nie tracił żadnej okazji, aby walczyć z caratem, bo jego największym marzeniem była niepodległa Polska.

W akcie urodzenia Szymona Wincentego Tokarzewskiego, jednego z pięciorga dzieci państwa Tokarzewskich, możemy przeczytać: "Roku tysiąc osiemset dwudziestego trzeciego, dnia osiemnastego lipca o godzinie siódmej wieczorem przed urzędnikami gminy stawił się między innymi Sebastian Tokarzewski lat trzydzieści mający, officjelista państwa Ordynacji Zamoyskiej w Zwierzyńcu, we wsi Bodaczów zamieszkały. Okazał zebranym w urzędzie dziecię płci męskiej, które urodziło się dnia wczorajszego o godzinie dziesiątej przed południem w domu pod numerem 1. Oświadczył, że dziecko jest jego oraz jego współmałżonki Ewy z Niedźwieckich lat dwadzieścia pięć mającej. Na chrzcie świętym dziecięciu dano na imię Szymon Wincenty. Akt ten przeczytany został i podpisany przez dziesięciu świadków".  Rodzice Szymona  pobrali się w Krzeszowie w 1815 roku. Ojciec – Sebastian Tokarzewski –  urodzony ok. 1790 roku, był ekonomem folwarku Bodaczów i mieszkał na Przedmieściu Szczebrzeszyn. Wcześniej, w okresie narodzin Szymona, pracował dla Ordynacji Zamojskiej w Zwierzyńcu. Zmarł w 1853 roku, mając 63 lata. Matka Szymona pochodziła z Kurowa. Zmarła w czerwcu 1837 roku w Bodaczowie w wieku zaledwie czterdziestu lat. Oboje spoczęli na szczebrzeszyńskim cmentarzu, a ich grób zachował się do czasów współczesnych.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama