Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 12:33
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Emisariusz z Bodaczowa

Opowieść o życiu Szymona Tokarzewskiego – agitatora powstania styczniowego.

Agitator powstania styczniowego, współpracownik księdza Piotra Ściegiennego, carski więzień i zesłaniec dzielący katorgę na dalekiej Syberii z Fiodorem Dostojewskim. Tak w skrócie można napisać o pochodzącym z Bodaczowa Szymonie Tokarzewskim. Nie tracił żadnej okazji, aby walczyć z caratem, bo jego największym marzeniem była niepodległa Polska.

W akcie urodzenia Szymona Wincentego Tokarzewskiego, jednego z pięciorga dzieci państwa Tokarzewskich, możemy przeczytać: "Roku tysiąc osiemset dwudziestego trzeciego, dnia osiemnastego lipca o godzinie siódmej wieczorem przed urzędnikami gminy stawił się między innymi Sebastian Tokarzewski lat trzydzieści mający, officjelista państwa Ordynacji Zamoyskiej w Zwierzyńcu, we wsi Bodaczów zamieszkały. Okazał zebranym w urzędzie dziecię płci męskiej, które urodziło się dnia wczorajszego o godzinie dziesiątej przed południem w domu pod numerem 1. Oświadczył, że dziecko jest jego oraz jego współmałżonki Ewy z Niedźwieckich lat dwadzieścia pięć mającej. Na chrzcie świętym dziecięciu dano na imię Szymon Wincenty. Akt ten przeczytany został i podpisany przez dziesięciu świadków".  Rodzice Szymona  pobrali się w Krzeszowie w 1815 roku. Ojciec – Sebastian Tokarzewski –  urodzony ok. 1790 roku, był ekonomem folwarku Bodaczów i mieszkał na Przedmieściu Szczebrzeszyn. Wcześniej, w okresie narodzin Szymona, pracował dla Ordynacji Zamojskiej w Zwierzyńcu. Zmarł w 1853 roku, mając 63 lata. Matka Szymona pochodziła z Kurowa. Zmarła w czerwcu 1837 roku w Bodaczowie w wieku zaledwie czterdziestu lat. Oboje spoczęli na szczebrzeszyńskim cmentarzu, a ich grób zachował się do czasów współczesnych.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PseudoTreść komentarza: Normalny LGBTQ jeszcze kołka z kakałka nie wyjął i zieje nienawiścią tęczową wszyscy buraki i nie pracują un jako jedyny pracuje 4 literami i odprowadza podatki, uciekając do Krakowa by mieć większe pokrycie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:48Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Na razie Pań burmistrz Rafał Kowalik co najwyżej dmucha swoich wyborcówData dodania komentarza: 23.12.2024, 10:45Źródło komentarza: W Szczebrzeszynie zorganizowano I Festiwal DmuchańcówAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Tok rozumowania idioty, AFD czyli chrześcijanie i islamista się przefarbował i jako niemiec zabijał i ranił niemców komunistyczny tok myślenia i czerpanie ze skrajnie lewackich mediów wypala LOGIKĘ.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:37Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: WypoczynekTreść komentarza: Ferie długie, dzieciom i młodzieży należy się trochę odpoczynku, a w Hrubieszowie, mimo wcześniejszych deklaracji, nawet lodowiska nie ma...Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:11Źródło komentarza: Rekordowo długie ferie świąteczne. A zaraz po nich ferie zimoweAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ale skąd ruski troll miałby o tym wiedzieć.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 09:54Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: tuZZkTreść komentarza: Młodzi Jelenie , robią za darmo ! Za to samo urzędnicy biorą gruba kasę ale nie ma to jak wykorzystać młodzież a samemu sobie POpierdzieć w tym czasie w stołek !!!!Data dodania komentarza: 22.12.2024, 23:32Źródło komentarza: Gala wolontariatu w zamojskim "Okrąglaku". Wyróżniono wolontariuszy
Reklama