Pacjenci, którzy trafili do szpitali to osoby przebywające niedawno we Włoszech. Każda z nich zaobserwowała u siebie niepokojące objawy.
Takie informacje przekazała dzisiaj Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie. Także dziś do Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie trafił kierowca ciężarówki, który po powrocie z Włoch źle się poczuł. Służby ustalają, z kim mógł mieć kontakt.
Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalną infolinię, na którą można telefonować w przypadku wątpliwości dotyczących postępowania z zakażeniem koronawirusem. Jej numer to: 800 190 590.
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?
Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.
WIĘCEJ O SYTUACJII ZWIĄZANEJ Z KORONAWIRUSEN W NAJBLIŻSZYM PAPIEROWYM WYDANIU KRONIKI TYGODNIA.
Napisz komentarz
Komentarze