Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:32
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Koronawirus na Lubelszczyźnie. Co robią służby marszałka?

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie odbyła się w czwartek konferencja prasowa, której tematem był wpływ koronawirusa na działania prowadzone przez urząd marszałkowski oraz podległe mu jednostki.
Koronawirus na Lubelszczyźnie. Co robią służby marszałka?

Autor: Fot. Wikimedia Commons

W spotkaniu uczestniczyli: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej UMWL Piotr Matej oraz Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
w Lublinie Krzysztof Skubis.

Marszałek Jarosław Stawiarski rozpoczął konferencję od informacji na temat Samorządowego Kongresu Gospodarczego i II Forum Regionów Trójmorza.

- W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją w Polsce odwołaliśmy kongres, który miał się odbyć 2 i 3 kwietnia. Walka z koronawirusem musi polegać na bezwzględnym przestrzeganiu reguł. - tłumaczył Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. - Nie możemy stwarzać sytuacji ułatwiających rozprzestrzenianie się koronawirusa, dlatego powinniśmy unikać dużych skupisk ludzi i przestrzegać zasad higieny osobistej przez częste mycie rąk.

Jednocześnie marszałek zapewnił, że samorząd województwa lubelskiego dołoży wszelkich starań, aby Kongres i Forum zorganizowane w nowym terminie (październik) spełniły zakładane cele.

W dalszej części konferencji został poruszony temat koronawirusa.

Na podstawie decyzji wojewody lubelskiego od poniedziałku w stan podwyższonej gotowości zostało postawionych siedem podmiotów leczniczych podległych samorządowi województwa. Są to:

  1. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej.

  2. Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie.

  3. Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie.

  4. oraz Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lublinie, Stacja Pogotowia Ratunkowego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Białej Podlaskiej, Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie SP ZOZ oraz Samodzielna Publiczna Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu

Od środy do tej grupy dołączył również Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. Stan podwyższonej gotowości oznacza, że wskazane placówki medyczne zostały zobowiązane do tego, aby ograniczyć planowe operacje. Mogą przyjmować tylko pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, a łóżka powinny być głównie przygotowane dla zakażonych lub podejrzanych o zakażenie koronawirusem. Decyzją wojewody zwiększono także liczbę zespołów ratownictwa medycznego celem transportu osób z podejrzeniem koronawirusa oraz pobierania materiału do badań od osób odbywających kwarantannę.

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie odbyło się spotkanie z dyrektorami wszystkich jednostek ochrony zdrowia podległych samorządowi. Podczas spotkania dyrektorzy przedstawili informację na temat przygotowania i zabezpieczenia podmiotów leczniczych oraz stanu sprzętu
i indywidualnej ochrony personelu medycznego.

- Szpitale postawione w stan podwyższonej gotowości mogą zgłaszać się do marszałka województwa o zakup dodatkowych respiratorów. Takie zapotrzebowanie zgłosiły m.in. Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej czy Szpital Jana Pawła II w Zamościu. Łącznie w województwie otrzymaliśmy zgłoszenia na zakup dziesięciu takich urządzeń. - wyjaśniał dyrektor Piotr Matej.

Dodatkowe informacje w załącznikach poniżej

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama