W spotkaniu uczestniczyli: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej UMWL Piotr Matej oraz Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
w Lublinie Krzysztof Skubis.
Marszałek Jarosław Stawiarski rozpoczął konferencję od informacji na temat Samorządowego Kongresu Gospodarczego i II Forum Regionów Trójmorza.
- W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją w Polsce odwołaliśmy kongres, który miał się odbyć 2 i 3 kwietnia. Walka z koronawirusem musi polegać na bezwzględnym przestrzeganiu reguł. - tłumaczył Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. - Nie możemy stwarzać sytuacji ułatwiających rozprzestrzenianie się koronawirusa, dlatego powinniśmy unikać dużych skupisk ludzi i przestrzegać zasad higieny osobistej przez częste mycie rąk.
Jednocześnie marszałek zapewnił, że samorząd województwa lubelskiego dołoży wszelkich starań, aby Kongres i Forum zorganizowane w nowym terminie (październik) spełniły zakładane cele.
W dalszej części konferencji został poruszony temat koronawirusa.
Na podstawie decyzji wojewody lubelskiego od poniedziałku w stan podwyższonej gotowości zostało postawionych siedem podmiotów leczniczych podległych samorządowi województwa. Są to:
-
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej.
-
Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie.
-
Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie.
-
oraz Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lublinie, Stacja Pogotowia Ratunkowego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Białej Podlaskiej, Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie SP ZOZ oraz Samodzielna Publiczna Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu
Od środy do tej grupy dołączył również Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. Stan podwyższonej gotowości oznacza, że wskazane placówki medyczne zostały zobowiązane do tego, aby ograniczyć planowe operacje. Mogą przyjmować tylko pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, a łóżka powinny być głównie przygotowane dla zakażonych lub podejrzanych o zakażenie koronawirusem. Decyzją wojewody zwiększono także liczbę zespołów ratownictwa medycznego celem transportu osób z podejrzeniem koronawirusa oraz pobierania materiału do badań od osób odbywających kwarantannę.
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie odbyło się spotkanie z dyrektorami wszystkich jednostek ochrony zdrowia podległych samorządowi. Podczas spotkania dyrektorzy przedstawili informację na temat przygotowania i zabezpieczenia podmiotów leczniczych oraz stanu sprzętu
i indywidualnej ochrony personelu medycznego.
- Szpitale postawione w stan podwyższonej gotowości mogą zgłaszać się do marszałka województwa o zakup dodatkowych respiratorów. Takie zapotrzebowanie zgłosiły m.in. Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej czy Szpital Jana Pawła II w Zamościu. Łącznie w województwie otrzymaliśmy zgłoszenia na zakup dziesięciu takich urządzeń. - wyjaśniał dyrektor Piotr Matej.
Dodatkowe informacje w załącznikach poniżej
Napisz komentarz
Komentarze