Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:30
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Sceny z życia i wyobraźni

Nasz redakcyjny kolega wydał książkę pt. „Powiadania”. Ułożył je w zbiór kilkudziesięciu napisanych prozą utworów, które zostały zebrane w trzech rozdziałach: „Sacrum”. „Profanum” i „Kwarantannum”. Każdy z nich opisuje zamojską rzeczywistość także w okresie epidemii.
Sceny z życia i wyobraźni
„Powiadania” są debiutem książkowym Tomasza Tomczewskiego.

Tomek jest bacznym i wrażliwym obserwatorem codzienności. W jego książce znalazły się także rozważania na temat tego, czym jest miłość, szczęście, przyjaźń oraz jakie znaczenie dla „całości” dorosłego człowieka ma jego dzieciństwo, bliskość rodziny, autorytet dziadków czy wsparcie przyjaciół. W „Powiadaniach” znajdziemy też zapisy fragmentów zasłyszanych rozmów: na zamojskich przystankach, na ulicy, u fryzjera, w urzędzie, na różnych szkoleniach, spotkaniach. One są szczególnie celne i zapisane w sposób błyskotliwy. Z „Powiadań” zawsze jednak bije niezwykłe ciepło, życzliwość i szacunek do drugiego człowieka. To także ich niezwykła wartość. Tak o tym opowiada autor:

– „Powiadania” urodziły się na czwartym piętrze mieszkania wciśniętego w betonowy blok. Ale przede wszystkim są skutkiem obserwacji świata i człowieka – tłumaczy Tomasz Tomczewski. – Bardziej tego za oknem niż na drugiej półkuli. Częściej widzianego na co dzień niż na ekranie telewizora. Obserwacji notowanych między jedną a drugą korektą tekstu, prowadzonych w rytmie sportowych felietonów (pisanych dla „Kroniki Tygodnia” – przyp. red.) i zdalnych lekcji dla dzieciaków z maleńkiej, wiejskiej szkoły.

O nich Tomasz zawsze mówi szczególnie ciepło, z ogromnym szacunkiem. Czasami opowiada nam o tych jego „dzieciakach”, ich zdolnościach i kłopotach. Każdego ze swoich uczniów widzi osobno, indywidualnie. Przyjaźnimy się, więc niektóre z tych opowieści wpływają także na nasze życie i jego postrzeganie. Tomek Tomczewski jest nauczycielem Szkoły Podstawowej w Wielączy i to także bez wątpienia miało wpływ na ostateczny kształt jego debiutanckiej książki. Jednak inspiracji było znacznie więcej.

„Powiadania to gatunkowa różnorodność i niedopowiedzenia” – napisał Tomek we wstępie do tej publikacji. „To zwięzłe sceny z życia i wyobraźni, dające wiele odpowiedzi, ale i zostawiające czytelników z pytaniami. To suma doświadczeń, mających swoje źródło w niezwykłej codzienności. To opowiadani ludzie i powiadane historie. Bierzcie zatem i czytajcie...”.

„Powiadania” będzie można niebawem kupić w zamojskich księgarniach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama