W minionym tygodniu do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zamościu zgłosili się policjanci z hrubieszowskiej komendy. Oddawali tam osocze, po wyzdrowieniu z koronawirusa. W ten sposób chcieli wesprzeć tych, którzy wciąż walczą z wirusem SARS-CoV-2.
Osocze osób, które przechorowały COVID-19 wykorzystywane jest przy leczeniu chorych na koronawirusa. Organizm chorych często nie jest w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarza je zbyt wolno. Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza działania obronne organizmu i pozwala skuteczniej walczyć z wirusem. Terapia osoczem może uratować życie chorym pacjentom. Mundurowi oddawali także krew ponieważ mają świadomość, że osób, które potrzebują tego życiodajnego płynu jest wiele.
Przypominamy, pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa około czterdziestu minut. Dawcą osocza mogą być osoby, które:
- przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe (potwierdzone testami);
- są obecnie uznane za zdrowe, czyli minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów, natomiast u osób bezobjawowych 18 dni od zakończenia izolacji;
- są w wieku 18-65 lat.
- spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 roku w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi. Czynniki dyskwalifikujące są również opisane, w dziale, „Kto nie może oddać krwi".
Napisz komentarz
Komentarze