Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:25
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Franciszek Szubert - legionista i nauczyciel (TYLKO W GAZECIE)

Urodził się w Klemensowie. Podczas nauki w seminarium nauczycielskim wstąpił do drużyny strzeleckiej, a gdy wybuchła I wojna światowa – do Pierwszej Kompani Kadrowej, z którą wyruszył z Krakowa do Kielc. Brał udział w wielu bitwach. Po wojnie pracował jako nauczyciel m.in. w Kryniczkach, Deszkowicach, Bodaczowie, Perespie i Honiatyczach.
Franciszek Szubert - legionista i nauczyciel (TYLKO W GAZECIE)

Franciszek Szubert, bo o nim mowa, urodził się 26 listopada 1895 r. w Klemensowie (gm. Szczebrzeszyn). Był synem Romana Augustyny (z domu Herman) Szubert. Roman Szubert przybył tu z rodziną z Kijan (obecnie pow. łęczyński), gdzie pracował w tamtejszej cukrowni i zamienił ją potem na cukrownię w Klemensowie (budowa „fabryki cukru” ruszyła w Klemensowie w 1894 r.). Z branżą cukrowniczą związany był również urodzony w świętokrzyskim Staszowie ojciec Romana Szuberta, a dziadek Franciszka – Beniamin Szubert (1806-1881), który pracował m.in. w Chmielniku w obecnym województwie świętokrzyskim.

Po ukończeniu prywatnej 7-klasowej szkoły powszechnej Ordynacji Zamojskiej w Zwierzyńcu, Franciszek Szubert rozpoczął w 1912 r. naukę w prywatnym seminarium nauczycielskim „Warszawskie Kursy Pedagogiczne”. Jako uczeń tego seminarium na początku 1913 r. wstąpił do Polskich Drużyn Strzeleckich, gdzie przyjął pseudonim „Moździński”. Rok później – w lipcu 1914 r. – ukończył kurs instruktorski w Nowym Sączu. I wtedy wybuchła wojna.

Dalszą część historii możesz poznać czytając papierowe bądź e-wydanie Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama