Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 21:03
Reklama
Reklama

Te strony są niebezpieczne i wyłudzają dane. Lista fałszywych serwisów

Niemal 15 tysięcy adresów znalazło się na liście ostrzeżeń przed fałszywymi stronami wyłudzającymi dane. Sprawa jest poważna, bo ich utrata, grozi wyczyszczeniem naszego konta lub zaciągnięciem kredytu.
Te strony są niebezpieczne i wyłudzają dane. Lista fałszywych serwisów

Autor: fot. iStock

Strony, które znalazły się na czarnej liście, wyłudzają dane osobowe oraz dostępy do kont bankowych. W ten sposób, dajemy oszustom możliwość zaciągnięcia np. kredytu. Wchodząc na te strony, możemy również stracić kontrolę nad swoimi kontami w social media, na przykład Facebooka. Linki do nich przesyłane są różnymi kanałami: przez SMS, e-mail lub właśnie przez media społecznościowe. Służby podkreślają, że bardzo ważne jest zgłaszanie takich stron, bowiem szybka reakcja uchroni innych użytkowników i umożliwi szybsze zablokowanie podejrzanych witryn.

Lista ostrzeżeń

Lista ostrzeżeń, zawierająca wykaz witryn stanowiących zagrożenie, dostępna jest na stronie: https://hole.cert.pl/domains/domains.txt. Po wejściu w ten link, wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy "ctrl" oraz "f" i wyszukać podejrzaną domenę.

Nie daj się złapać

Oszuści imają się różnych sposobów, by wyłudzić nasze dane i pieniądze - podszywają się pod firmy kurierskie, energetyczne, portale ogłoszeniowe, a nawet policję. Wysyłają maile i SMS-y, by pozyskać nasze dane osobowe lub dostęp do kont bankowych czy w social mediach. Ostatnie miesiące to czas wzmożonej aktywności cyberprzestępców. Aby okraść, wykorzystują m.in. nasz lęk, niepokój o bliskich i chęć zadbania o zdrowie. Takim zjawiskiem jest tzw. "phishing.". Ta nazwa nie przez przypadek budzi dźwiękowe skojarzenia z fishingiem, czyli, po angielsku, łowieniem ryb. Przestępcy, podobnie jak wędkarze, stosują przynętę.

"Phishing to jeden z najpopularniejszych typów ataków opartych o wiadomości e-mail lub SMS. Stosujący go cyberprzestępcy wykorzystują znaną technikę, która ma spowodować, że podejmiemy działania zgodne z ich zamierzeniami. To dlatego kuszą nas sensacyjnymi tytułami, rzekomymi niepowtarzalnymi ofertami, czy promocjami, które nigdy więcej się nie powtórzą. Straszą niezapłaconym mandatem czy rachunkiem. Są przy tym bezwzględni. Często podszywają się np. pod firmy kurierskie, urzędy, operatorów telekomunikacyjnych, czy nawet naszych znajomych. Coraz częściej wykorzystują do tego komunikatory i portale społecznościowe" – mówi minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?

- Dokładnie sprawdzaj wygląd i adres strony, na której podajesz dane logowania, dane osobowe czy karty płatniczej (na pierwszy rzut oka może nie różnić się od tego oficjalnego, ale wystarczy się przyjrzeć, by znaleźć np. drobną literówkę).

- Uważaj na maile, SMS-y, strony internetowe, aplikacje i telefony, które skłaniają do natychmiastowego działania.

- Uważaj na sensacyjne wiadomości, strony wymagające dodatkowego logowania, również te udostępniane z kont znajomych w mediach społecznościowych.

Zgłaszanie podejrzanych stron

Każdy może zgłosić stronę, która w jego opinii wyłudza dane osobowe, dane uwierzytelniające do kont bankowych lub serwisów społecznościowych, za pomocą formularza dostępnego na https://incydent.cert.pl/phishing. Odpowiednie służby zbadają serwis. 

Zgłaszanie podejrzanych wiadomości SMS

Podejrzaną wiadomość SMS zawierającą link możesz przesłać na numer 799 448 084, wykorzystując funkcję "przekaż" albo "udostępnij" w swoim telefonie. Trafi ona bezpośrednio do analityków, którzy zdecydują o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń. Z jednego numeru możesz zgłosić maksymalnie 3 wiadomości w ciągu 4 godzin.
 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TVP w likwidacjiTreść komentarza: A Czaskoski od ręki klei szyby. Więc nie kłamcieData dodania komentarza: 26.11.2024, 15:34Źródło komentarza: Złota rączka na wagę kolejki. Potrzeba ich dużo, dużo więcejAutor komentarza: ruski agent czuwaTreść komentarza: przez u jak ruski agent. Wie co piszeData dodania komentarza: 26.11.2024, 11:24Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: zwykły pasożyt z niegoTreść komentarza: wie z pierwszej rękiData dodania komentarza: 26.11.2024, 11:23Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: RomanTreść komentarza: łgarstwoData dodania komentarza: 26.11.2024, 10:13Źródło komentarza: Stal ma parcie na awans do III ligi. Lublinianka walczy o pierwsze miejsceAutor komentarza: Józek i MarekTreść komentarza: Śmieci nielegalne, wyrobiska piasku nielegalne, szpital leży na łopatkach, lekarzy brak, likwidacja biblioteki, trzeci zbędny członek zarządu za kasę. O jakim powiecie napisałem? To pewnie gdzieś w Afryce.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 07:56Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: POkaż choć jedną opinię wyrażoną przez radę społeczną o nieprawidłowościach w szpitalu jeszcze dyrektorce nagrodę dali. siedzą i udają umnych inaczej taka błazenada intelektualna pseudo umnych, przez lata robiła ciemniaków w bambuko i w sądzie sprawę wygrała ciemniaki odszkodowanie wypłacą,Data dodania komentarza: 26.11.2024, 05:24Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln zł
Reklama