Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:08
Reklama
Reklama

Żyć i umrzeć w Zamościu

Mniej urodzeń, mniej małżeństw, tylko zgonów więcej.
Żyć i umrzeć w Zamościu
W ub. roku w Hetmańskim Grodzie mieszkało 62 785 osób

Cały czas więcej ludzi umiera, niż się rodzi. W poszukiwaniu lepszego życia więcej też osób wymeldowuje się z pobytu stałego, niż odwrotnie. W ciągu 12 miesięcy Zamościowi ubyło 652 mieszkańców. Wiadomo, że miasto gubi mieszkańców także kosztem sąsiednich miejscowości, gdzie wyprowadzają się zamościanie.

Z przygotowanego przez Urząd Statystyczny w Lublinie raportu „Stan i ruch naturalny ludności w województwie lubelskim w 2020 r.” wynika, że w ub. roku na całej Lubelszczyźnie odnotowano spadek liczby mieszkańców. Zarówno przyrost naturalny, jak i saldo migracji ludności na pobyt stały były ujemne. Na koniec grudnia w woj. lubelskim zameldowanych było 2 095,3 tys. ludzi, czyli o 13 tys. mniej niż rok wcześniej.

Zamość w liczbach

W Hetmańskim Grodzie mieszkało 62 785 osób (z czego 60 618 zameldowanych było na pobyt stały). To oznacza, że w ciągu roku ubyło 652 mieszkańców. Po raz kolejny w mieście odnotowano ujemny przyrost naturalny: więcej było pogrzebów niż chrzcin.

Według danych Urzędu Stanu Cywilnego w Zamościu, na terenie miasta i gminy Zamość urodziło się w ciągu roku 1 580 dzieci, a więc o 96 mniej niż przed rokiem (na całej Lubelszczyźnie liczba urodzeń zmalała o 6,5 proc.). Zmarło w tym czasie 1 751 osób, co oznacza, że było o 154 pogrzeby więcej niż w 2019 r. (liczba zgonów dla całego województwa wzrosła o 18,4 proc.). Pocieszające jest to, że Zamość jest jednak miastem o najmniejszym natężeniu zgonów w województwie.

Zmalała liczba małżeństw. Sakramentalne „tak” wypowiedziały sobie 434 pary, czyli o 70 mniej niż rok wcześniej (w całym województwie liczba małżeństw zmalała o 19,9 proc.).

Więcej szczegółów tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Sly 07.06.2021 13:06
Brak miejsc pracy go..ne zarobki i co tu sie dziwic. Wieksza wioska. Jedyny plus to to ze jest blisko roztocza

Emigrant 04.06.2021 20:38
Ogólnie za*** i dziadostwo .Kiedyś to można było tu mieszkać ,zakłady przemysłowe dawały prace a teraz to pies z kulawą nogą oszczał ratusz i Wnuka .

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama