Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 03:09
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci. A co z certyfikatami?

Od poniedziałku, 7 czerwca do Narodowego Programu Szczepień włączone zostaną dzieci między 12 a 15 rokiem życiem. Wcześniej możliwość podawania tej grupie wiekowej preparatów firmy Pfizer zatwierdziła Europejska Agencja Leków, a zaraz po tym pozytywną rekomendację w tym temacie wydała Rada Medyczna przy premierze.
Szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci. A co z certyfikatami?

Autor: Fot. Katarzyna Link/Lubelski Urząd Wojewódzki

Na początek, szczepienia nastolatków mają się odbywać w punktach szczepień, a od września, jeśli będzie zainteresowanie, również w szkołach.

–  Toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku od 7 do 12 lat.  Wyniki mają być znane we wrześniu. Jeśli będą one pozytywne, to rząd również w oparciu o rekomendację Rady Medycznej przy prezesie Mateuszu Morawieckim będzie decydował o dopuszczeniu tej grupy dzieci do szczepień – poinformował Michał Dworczyk, pełnomocnik ds. szczepień, szef KPRM.

– Już w czerwcu rozpoczniemy akcję informacyjną w szkołach – zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Do tej pory w Polsce wykonano ponad 20 mln szczepień. Rządzący zachęcają do rejestracji nie tylko młodych, ale każdego uprawnionego.

Zaszczepieni, poza ochroną przed COVID-19 zyskają coś jeszcze. A mianowicie możliwość swobodnego podróżowania po Unii Europejskiej. Zapewnić to ma unijny certyfikat. Dokument będzie powszechnie wydawany w Europie od 1 lipca. W Polsce jest do pobrania już teraz. Certyfikat jest wystawiany każdej osobie powyżej 12 roku życia, która przyjęła szczepionkę lub przeszła chorobę albo ma negatywny wynik testu na Covid-19.

Co ważne, zaszczepieni mogą certyfikat pobrać w 14 dni po przyjęciu drugiej dawki bądź jednodawkowego preparatu Johnson&Johnson.

Dokument można uzyskać przez: Internetowe Konto Pacjenta (IKP), aplikację mojeIKP (po 25 czerwca), aplikację mObywatel (po 25 czerwca). Takie zaświadczenie w formie papierowej powinny wydawać także punkty szczepień, ale również lekarze i pielęgniarki w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej.

Jaka jest Wasza opinia na temat szczepień? Wypowiedzcie się w naszej ankiecie:

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama