„Powiadania (taki jest tytuł książki) urodziły się na czwartym piętrze mieszkania wciśniętego w betonowy blok. Ale przede wszystkim są skutkiem obserwacji świata i człowieka” – napisał Tomek Tomczewski we wstępie do książki. „Bardziej tego za oknem niż na drugiej półkuli. Częściej widzianego na co dzień niż na ekranie telewizora. Obserwacji notowanych między jedną a drugą korektą tekstu, prowadzonych w rytmie sportowych felietonów i zdalnych lekcji dla dzieciaków z maleńkiej wiejskiej szkoły”.
Warto podkreślić, że owe felietony były pisane dla „Kroniki Tygodnia”. Książka jednak podąża w zupełnie inne rejony. „Powiadania” są pełne refleksji, poezji i niezwykłej czułości dla otaczającego świata. To naszym zdaniem świetna literatura. Podczas Szczebrzeskich Dni Tradycji Tomasz Tomczewski opowie o kulisach swojej literackiej pasji oraz inspiracjach. Spotkanie odbędzie się w sobotę (3 lipca) w Miejskim Domu Kultury. Początek godz. 16. Po nim zaplanowano wykład prof. Wawrzyńca Konarskiego pt. „Zebrane zagadnienia etnokulturowości”.
Szczebrzeskie Dni Tradycji rozpoczną się jednak dzień wcześniej (w piątek, 2 lipca). O godz. 16 w Miejskim Domu Kultury zaplanowano „finisaż” wystawy malarstwa Urszuli Olczyńskiej pt. „We dnie, o zmierzchu na wschodzie”, a potem będzie można wysłuchać wykładu Moniki Tarajko pt. „Cmentarz żydowski w Szczebrzeszynie". O godz. 17.30 w amfiteatrze przy Centrum Muzealno-Edukacyjnym otwarta zostanie wystawa pt. „Jerozolima jako miasto kultury” oraz rozpocznie się wielki pokaz przyrządzania czulentu. Zaplanowano także koncerty zespołów: Mazldik Zibn, Sholem oraz spektakl pt. „Zagłada”.
W sobotę (3 lipca) w cerkwi pw. Zaśnięcia NMP odbędzie się Boska Liturgia, wernisaż wystawy ikon powstałych podczas warsztatów pod kierunkiem Władysława Maławskiego oraz koncert zespołu wokalnego Perfectum z Kijowa. Początek uroczystości o godz. 9. Grupa Perfectum wystąpi także o godz. 18. w miejscowym amfiteatrze. Po niej zaprezentuje się zespół Hylla. W niedzielę w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej odprawiona zostanie msza dla uczestników festiwalu (godz. 11.30). Zaplanowano również koncert organowy w wykonaniu Krzysztofa Ostrowskiego. O godz. 16 w amfiteatrze ruszy kolejny blok koncertowy. Na scenie wystąpią zespoły: Zaburzanki, Ale Cantare i Koromysło. Gwiazdą wieczoru będzie natomiast grupa Brathanki.
Podczas festiwalu odbędzie się kiermasz ceramiki artystycznej, warsztaty garncarskie oraz m.in. tworzenia ozdób lubelskich. Głównymi organizatorami festiwalu są: Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie oraz UM w Szczebrzeszynie.
Patronat medialny nad całym przedsięwzięciem objęła „Kronika Tygodnia” .
Napisz komentarz
Komentarze