Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 04:00
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Bon na zasiedlenie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER) wsparciem dla młodych

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) oferuje różnorodne formy wsparcia, które służą udanemu debiutowi młodych ludzi na rynku pracy. Stwarzają one szansę na zdobycie dodatkowych umiejętności, wiedzy, satysfakcjonującej pracy, a także ułatwia rozpoczęcie kariery zawodowej w nowym miejscu, oddalonym od dotychczasowego zamieszkania.
Bon na zasiedlenie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER) wsparciem dla młodych

Dzięki Programowi Operacyjnemu Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) wzrastają możliwości zatrudnienia osób młodych w wieku 1829 lat poszukujących pracy, zarejestrowanych w PUP/MUP jako bezrobotne, w tym w szczególności osób, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. osoby z kategorii NEET). To właśnie do nich skierowany został pakiet działań pomocowych, obejmujących zróżnicowane formy wsparcia, tak, aby każdy miał możliwość wyboru oferty zawodowej najkorzystniejszej dla siebie. Obok wszechstronnych propozycji szkoleniowych, możliwości pozyskania dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej, staży zawodowych u pracodawcy - dostępna jest także inna, ciekawa forma wsparcia, jaką jest bon na zasiedlenie. Oferta ta dostępna jest dla osób, które postanowiły zmienić swoje miejsce zamieszkania i stanęły w obliczu poszukiwań nowego miejsca pracy lub założenia własnego biznesu, poza dotychczasowym miejscem pobytu. Zdarzenia losowe, a także sytuacja gospodarcza w regionach, wywołana pandemią, wymuszają czasami potrzebę reorganizacji życia młodych ludzi i potrzebę odbudowania go w nowym miejscu.

Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać ten bonus na start zawodowy?

Bon na zasiedlenie skierowany jest do osób młodych, które nie ukończyły 30. roku życia i zamierzających opuści

dotychczasowe miejsce zamieszkania i szukać przyszłej pracy lub działalności w miejscu odległym o minimum 80 km (alternatywnie dojazd do nowego miejsca pracy i powrót do domu musi zajmować w ciągu dnia nie mniej niż 3 godziny). Osoba, która otrzymała bon na zasiedlenie zobowiązana jest utrzymać zatrudnienie lub prowadzić swoją działalność gospodarczą przez co najmniej 6 miesięcy, w ciągu 8 miesięcy od momentu przyznania pomocy. Nie wyklucza to możliwości zmiany pracodawcy. Dla urzędu pracy istotny jest bowiem rzeczywisty łączny czas pozostania w zatrudnieniu lub prowadzenia działalności gospodarczej. Istotny jest tu także przychód, bądź miesięczne wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnej pensji brutto.

Aby ubiegać się o przyznanie świadczenia należy być zarejestrowanym w Urzędzie Pracy ze statusem osoby bezrobotnej. Wniosek o bon jest prosty, obejmuje plany i kierunek migracji oraz rodzaj działalności lub pracy, którą zamierza się podjąć. Konieczne jest także wskazanie osoby poręczyciela, który obowiązany będzie spłacić świadczenia, jeżeli nie zostaną spełnione warunki umowy.

Zachęcamy do skorzystania z tej formy wsparcia w ramach PO WER, jaką są bony na zasiedlenie, ułatwiające start w zawodowe życie w nowym miejscu zamieszkania. Z tej szansy skorzystało wiele młodych osób. Potwierdzają to dane Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie – w projektach realizowanych na terenie województwa lubelskiego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój z bonów na zasiedlenie skorzystało od 2015 r. 3 500 osób młodych, bezrobotnych.

Szczegółowe informacje o możliwości ubiegania się o wsparcie dostępne są na stronach internetowych właściwych, ze względu na miejsce zamieszkania/siedziby pracodawcy, urzędów pracy lub stronie internetowej WUP w Lublinie: https://power-wuplublin.praca.gov.pl/.

 

 

Wydział Realizacji PO WER

Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie

ul. Lubartowska 74 A, piętro 1, pok. 100

20-094 Lublin

tel. 81 463 53 49, kom. 605 903 476

e-mail: [email protected]

power-wuplublin.praca.gov.pl

 

 

Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TVP w likwidacjiTreść komentarza: A Czaskoski od ręki klei szyby. Więc nie kłamcieData dodania komentarza: 26.11.2024, 15:34Źródło komentarza: Złota rączka na wagę kolejki. Potrzeba ich dużo, dużo więcejAutor komentarza: ruski agent czuwaTreść komentarza: przez u jak ruski agent. Wie co piszeData dodania komentarza: 26.11.2024, 11:24Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: zwykły pasożyt z niegoTreść komentarza: wie z pierwszej rękiData dodania komentarza: 26.11.2024, 11:23Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: RomanTreść komentarza: łgarstwoData dodania komentarza: 26.11.2024, 10:13Źródło komentarza: Stal ma parcie na awans do III ligi. Lublinianka walczy o pierwsze miejsceAutor komentarza: Józek i MarekTreść komentarza: Śmieci nielegalne, wyrobiska piasku nielegalne, szpital leży na łopatkach, lekarzy brak, likwidacja biblioteki, trzeci zbędny członek zarządu za kasę. O jakim powiecie napisałem? To pewnie gdzieś w Afryce.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 07:56Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: POkaż choć jedną opinię wyrażoną przez radę społeczną o nieprawidłowościach w szpitalu jeszcze dyrektorce nagrodę dali. siedzą i udają umnych inaczej taka błazenada intelektualna pseudo umnych, przez lata robiła ciemniaków w bambuko i w sądzie sprawę wygrała ciemniaki odszkodowanie wypłacą,Data dodania komentarza: 26.11.2024, 05:24Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln zł
Reklama