Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 13:01
Reklama Baner rekalmowy Orkiestry Włościańskiej
Reklama Baner reklamowy A1 SUB Michał Mulawa

Kryłów: Odzyskiwanie pamięci

12 września 101 lat temu pod Morozowiczami polscy legioniści pokonali czerwonoarmistów Budionnego. Mieszkańcy Kryłowa oglądali tę bitwę z dachów swoich domów. Teraz Morozowicze znajdują się na terytorium Ukrainy. Kilka osób próbuje przywrócić pamięć o poległych w tej bitwie.
Siergiej Rud, ukraiński przedsiębiorca z Leżnicy, fundator nowego pomnika i Mariusz Hryń z Kosmowa w 101 rocznicę bitwy pod Morozowiczami.

W 101 rocznicę bitwy Mariusz Hryń, regionalista z Kosmowa, złożył kwiaty na mogile legionistów i zapalił znicze. Towarzyszył mu fundator nowego krzyża i tablicy pamiątkowej (poprzednia zaginęła w połowie lat 50. ub. wieku) – Sergej Rud, przedsiębiorca z Leżnicy, i jego małżonka. Ukrainka na co dzień dba o otoczenie mogiły poległych ułanów. 

Czytaj także: Żywa lekcja patriotyzmu w Werbkowicach

O bitwie pod Morozowiczami tak przed laty opowiadał Seweryn Czerniak, nieżyjący już mieszkaniec Kryłowa: "Za Bugiem, między Wołczkiem a Michalem rozłożona była wieś Leżnica. Bitwa rozgrywała się właśnie w Leżnicy, a kryłowianie obserwowali ją, wychodząc na kryte strzechami dachy. Wyraźnie widać było walkę, ponieważ słońce odbijało się blaskiem od szabel. W okresie międzywojennym społeczność Kryłowa brała udział w uroczystościach pod pomnikiem polskich żołnierzy w Leżnicy, podczas corocznych obchodów Dnia Niepodległości. Przed II wojną światową funkcjonował prom na Bugu, nie było więc problemu z dotarciem do tej miejscowości..." (opowieść Seweryna Czerniaka zanotował Ryszard Wieczorek, regionalista i historyk z Kryłowa).

Te wydarzenia miały miejsce podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. 31 sierpnia wojska Armii Konnej Budionnego zostały zatrzymane pod Komarowem. Po zwycięstwie polskich wojsk nastąpił odwrót czerwonoarmistów. Liczebnie znacząca konnica Budionnego nie uciekała w popłochu, ale stawiała zacięty opór w walkach o Łaszczów, Modryń, Szychowice czy Hrubieszów. Od 9 do 12 września wojska Budionnego toczyły zaciekłe walki na linii Bugu, w okolicy Morozowicz. Do najcięższych bojów doszło tam 12 września. Bitwa objęła swoim zasięgiem niemal wszystkie sąsiadujące ze sobą miejscowości, w tym także Kosmów (obecnie po polskiej stronie Bugu). W walkach pod Morozowiczami szczególnie zasłużył się 9 Pułk Ułanów Małopolskich. To właśnie Morozowicze widnieją na odznace pułku jako część jego bojowego szlaku.

Czytaj także: Jak siostry z Turkowic ratowały żydowskie dzieci

We wspomnieniach nieżyjącej już Jadwigi Chachuły przeczytać można, jak przed II wojną światową mieszkańcy Kryłowa w święto Odzyskania Niepodległości oddawali cześć żołnierzom poległym w Bitwie pod Morozowiczami. "...11 listopada rano gromadziliśmy się przy szkole. Następnie klasami pod opieką nauczycieli maszerowaliśmy w stronę Bugu, gdzie znajdował się prom. Promem przewożono nas na drugi brzeg. Drogą przez Wołczek szliśmy do wioski Leżnica, w której znajdował się grób żołnierzy polskich. Po modlitwie składaliśmy kwiaty, następnie recytowano wiersze i śpiewano żołnierskie pieśni. Po uroczystości wracaliśmy do Kryłowa... – czytamy w relacji Jadwigi Chałuchy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

BabaJaga 07.10.2024 13:02
Tu Byłem Tony Halik 2024. Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama