Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:56
Reklama
Reklama

Zamość: System SISO się nie sprawdzi?

W zeszłym tygodniu na łamach Kroniki Tygodnia napisaliśmy o planowanym na dzisiaj (11 października) podpisaniu umowy między miastem Zamość a firmą, która zainstaluje w mieście System Indywidalnej Segregacji Odpady. W odpowiedzi na tę publikację otrzymaliśmy korespondencję od Andrzej Bartoszkiewicz, który przekonuje, że takie rozwiązanie w gospodarce odpadami nie jest najlepsze. Jego list publikujemy w całości poniżej.
Zamość: System SISO się nie sprawdzi?

Autor: Fot. pixabay.com

Nazywam się Andrzej Bartoszkiewicz, zajmuję się od wielu lat gospodarką odpadami komunalnymi. Z informacji prasowych i rozmów z pracownikami UM Zamościa dowiedziałem się, że miasto napisało projekt i dostało dotację w wysokości 4 miliony PLN na zakup tzw. "inteligentnych pojemników".

Zamość: Technologia w śmietniku. To już wkrótce

Z artykułu w linku powyżej dowiedziałem się, że już 11 bm. zostanie podpisana umowa na realizację tego zadania.

Myślę, że mimo otrzymanej dotacji nie powinno nastąpić podpisanie tej umowy, bo proponowane rozwiązanie nie zapewnia w praktyce celu, jakim jest indywidualne rozliczenie efektów segregacji w zabudowie blokowej. Mimo naklejania indywidualnych kodów kreskowych na woreczki z wysegregowaną frakcją w każdym mieszkaniu, to w praktyce, aby skutecznie poszukać tych źle segregujących należy przed wrzuceniem odpadów do śmieciarki zajrzeć do każdego woreczka i po stwierdzeniu niewłaściwej segregacji za pomocą czytnika stwierdzić, która to posesja. Taki stały "ręczny" monitoring w praktyce jest tak drogi, że eliminuje tego typu rozwiązanie, nawet w praktyce losowy monitoring jest tak drogi i nie możliwy do wykonania, bo uziemia śmieciarki na długie przerwy w pracy, a to kolejne koszty.

Opisywany system zakłada obowiązkowe umieszczanie każdej frakcji w woreczkach i naklejanie kodu kreskowego. Odpady bio należy wrzucać do brązowego pojemnika, ale bez worków, bo z workami foliowymi są nieprzydatne do kompostowni i biogazowni. Frakcja bio z woreczkami jest frakcją zmieszaną. Ta frakcja to minimum 40% masy odpadów.

Czy w tej sytuacji, mimo dotacji ma jakiekolwiek uzasadnienie kupowanie pojemników - praktycznie głównie obudów do pojemników, których cena za jedno gniazdo segregacyjne wynosi około 600 000 PLN? W praktyce dzięki tym pojemnikom 40% masy odpadów staje się odpadem zmieszanym, bo jak wcześniej pisałem te odpady są w workach ze względu na kod kreskowy. Po załadowaniu do śmieciarki ze względu jej pracę ściskanie załadunku połączone z obracaniem załadunku nie jest możliwe zweryfikowanie indywidualnej segregacji na instalacji zbiorczej.

Czy chodzi o to, aby mieszkańcy mieli drożej i więcej obowiązków?

Czy jedyną zaletą tego rozwiązania jest jego kosmiczna cena? Czy naprawdę od czasów "Misia" Barei nic się nie zmieniło - miś musi być drogi ...

Swoje racje Andrzej Bartoszkiewicz przedstawił również w prezentacji, która dostępna jest TUTAJ.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

A 13.10.2021 13:11
Już pomijając istotę artykułu, pani/e red., w języku polskim podobno funkcjonuje odmiana przez przypadki; przykłady z powyższego: "Segregacji Odpady", czy choćby "korespondencję od Andrzej Bartoszkiewicz".

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama