Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:04
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Łączenie szczepionek. Jaka jest najlepsza konfiguracja?

Naukowcy wskazali, w jaki sposób należy przyjmować różne preparaty przeciwko COVID-19, aby uzyskać optymalną ochronę. W tym celu przebadano kilkuset pacjentów.
Łączenie szczepionek. Jaka jest najlepsza konfiguracja?

Autor: iStock

Badanie zostało zlecone przez amerykański Narodowy Instytut Zdrowia i miało na celu ocenę możliwości mieszania szczepionek. To już się dzieje, ale naukowcy i lekarze chcieli odpowiedzieć na pytanie, jaki preparat (jako dawkę przypominającą) podać w stosunku do wcześniej przyjętego przez pacjenta produktu, by był najskuteczniejszy. W tym celu przebadano 458 dorosłych osób. Każda z nich otrzymała wcześniej jedną z trzech powszechnie stosowanych na świecie szczepionek firm: Pfizer, Moderna oraz Johnson & Johnson.

Jak donosi CNN International, po zaaplikowaniu pacjentom kolejnych dawek, zbadano - po 15 dniach - poziom przeciwciał w ich organizmach. W ten sposób ustalono, że u osób, które jako pierwszy przyjęły produkt Johnson & Johnson a ponownie ten sam preparat, poziom przeciwciał wzrósł 4-krotnie. Jeszcze lepsze wyniki osiągnięto po podaniu tym pacjentom szczepionki Pfizera (35-krotny wzrost) i Moderny (76 razy więcej przeciwciał). Badanie pokazało także, że zawsze preparat Moderny - gdy został podany jako przypomnienie - dawał lepsze wyniki od pozostałych.

Dr Dan Barouch, z
Uniwersytet Harvarda w rozmowie z CNN tłumaczy, że ogólną zasadą jest to, że dawka przypominająca przynosi lepsze efekty, im większy jest odstęp czasowy od przyjęcia pierwszego preparatu. Zaznacza jednocześnie, że są to wstępne wyniki badań, a na dokładniejsze należy jeszcze poczekać. Narodowy Instytut Zdrowia w USA zaznaczył także, że Moderna jako dawka przypominająca faktycznie daje lepsze efekty niż pozostałe preparaty, ale; „Niektóre badania skuteczności sugerowały spadek, po pewnym czasie, skuteczności szczepionki Moderna przeciwko objawowemu zakażeniu wariantem Delta, podczas gdy inne nie”.

Polski rząd, decydując o podawaniu trzeciej dawki osobom z grupy podwyższonego ryzyka, wskazał, że dorośli mają przyjąć szczepionkę marki Pfizer lub Moderna, a młodzież w wieku 12-17 lat produkt Pfizera. Trzecia dawka może być im podana po 28 dniach od podania ostatniej. Seniorom, po sześciu miesiącach od ostatniego szczepienia, może być aplikowany preparat Pfizera.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama