Poinformował o nim Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. W komunikacie podano, że gdy drogowcy zdarli stary asfalt i podbudowę ul. Akademickiej, zobaczyli "ceglane i kamienne relikty korony murów lewego czoła Bastionu V, w postaci elementów galerii strzelniczej i wewnętrznej części szpicy Bastionu".
Ten fragment fortyfikacji był jak dotąd najsłabiej rozpoznanym elementem Twierdzy Zamość. Jego usytuowanie i formę znano właściwie tylko historycznych planów. Dokopanie się do fragmentu murów pozwoli to zmienić.
Zaraz po odkryciu zamojska delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków zaleciła wykonanie badań archeologicznych. Korona murów ma być odkryta i uczytelniona na odcinku od szpicy Bastionu V znajdującej się w obrębie ronda do końca odcinka realizowanej przebudowy w ul. Akademickiej. Ma być również wykonana pełna dokumentacja: rysunkowa, opisowa i fotograficzna. Nakazano również wykonanie izolacji pomiędzy podbudową drogi i koroną murów.
Co potem? Odkrycie zostanie zasypane.
Podobnie stało się zresztą w zeszłym roku, kiedy to podczas remontu Placu Stefanidesa również natknięto się na fragmenty reliktów architektonicznych. Odsłonięto wówczas fragment fundamentów budynku ściany północnej, który zniknął z powierzchni w latach 20. XIX wieku, a w pobliżu znajdującego się na placu kantoru również dwie piwnice dwóch budynków, które przestały istnieć najpewniej pod koniec XVII lub na początku XVIII w.
Archeologicznymi odkryciami zaowocowały również roboty budowlane prowadzone na placu Wolności. Odsłoniły pozostałości dwóch obiektów: drewnianego budynku kozackiego, nazywanego koszarami, stajnią czy kuźnią, a także fundamenty klasztoru Franciszkanów rozebranego w latach 20. XIX w.
Najnowsze odkrycie zostało dokonane w ramach inwestycji „Przebudowa ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z odcinkiem ulicy Peowiaków w Zamościu”. Jej finał był planowany na połowę listopada. Najpewniej się opóźni. O ile? Szczegóły w najbliższym, papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.
Czytaj także: Znaleźli skarb sprzed 300 lat
Czytaj także: Łąka pełna skarbów w gminie Hrubieszów
Czytaj także: Tajemnice miejskich placów w Zamościu
Napisz komentarz
Komentarze