Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:07
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Herbata z cytryną. Pomaga czy szkodzi?

Od lat trwają dyskusje na temat szkodliwości herbaty z cytryną. Jest to napój wybierany w Polsce bardzo chętnie, szczególnie w okresie jesienno – zimowym. Aby mieszanka rzeczywiście wyszła nam na zdrowie, warto przyrządzać ją świadomie. Wiemy, jak to zrobić.
Herbata z cytryną. Pomaga czy szkodzi?

Autor: iStock

Herbata to naturalny lek

O jej pozytywnych właściwościach można mówić wiele. Począwszy od ochrony przed próchnicą, przez obniżenie ciśnienia krwi i poprawy jej krążenia; wzmacnianiu organizmu przed infekcjami; aż po zapobieganie nowotworom, nadmiernemu poziomowi cholesterolu czy poprawę jakości snu. To wszystko dzięki zawartym w niej garbnikom, flawonoidom oraz alkaloidom. Warto sięgać po nią dla zdrowia i przyjemności.

Cytryna jest dobra na wszystko

Wybierana chętnie szczególnie w czasie chłodniejszych pór roku, cytryna bogata w witaminę C i rutynę wzmacnia osłabiony organizm i pomaga w walce z przeziębieniem, grypą oraz wirusami. Wysoka zawartość witamin i pierwiastków powoduje też, że owoc ten działa oczyszczająco i zapobiega ciężkim schorzeniom, podobnie jak liście herbaty.

Czy ich połączenie może być niebezpieczne?

Niektórzy dopatrują się zagrożenia w połączeniu herbaty zawierającej glin z sokiem z cytryny. Ten pierwszy pierwiastek jest dla naszego organizmu niemal obojętny. Jeśli jednak znajdzie się w kwaśnym środowisku, powstaje z takiego połączenia cytrynian glinu. To właśnie jemu przypisywana jest odpowiedzialność m.in. za chorobę Alzheimera i zmiany w mózgu. Aby jednak sama herbata z cytryną mogła spowodować tak duże szkody w organizmie, musielibyśmy wypijać jej ogromne ilości, które dla człowieka są niemożliwe do przyjęcia. Ponadto, aby ograniczyć uwalnianie niebezpiecznego związku, należy pamiętać o trzech zasadach:

1. Herbata powinna być wybierana świadomie już na etapie kupowania. Jej tanie odpowiedniki mogą być produkowane ze starych liści, w których zawartość samego glinu będzie wyższa. Najlepiej złocisty napój przygotowywać ze świeżych liści.

2. Najbezpieczniej jest dodać cytrynę do herbaty wtedy, kiedy napar zostanie wystudzony do temperatury 40 – 45 st. C.

3. Unikajmy herbat ekspresowych, które pakowane są w małe torebeczki zawierające mikroplastik. Lepszym rozwiązaniem są herbaty liściaste, które bez problemu przyrządzimy za pomocą specjalnego zaparzacza. Ważne jest jednak, aby usunąć fusy z filiżanki przed dodaniem do niej cytryny, bez względu na czy wybraliśmy napój ekspresowy, czy naturalny susz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama